dTest: Pozor na tři druhy instantních káv! Obsahují karcinogeny
Praví znalci kávy ji považují za barbarství. I tak jí ale až 60 % Čechů dává přednost. Ročně u nás člověk vypije 201 šálků rozpustné kávy. Organizace dTest zjišťovala kvalitu 12 známých i privátních značek.
Zjišťovalo se, jak je káva upražená. Její přepražení totiž může ke vzniku karcinogenů furanu a akrylamidu. „To jsou dvě nežádoucí karcinogenní látky,“ vysvětluje redaktor dTestu Jan Maryška. „S výjimkou tří posledních vzorků jsme nikde nenarazili na žádné velké problémy.“
Nejhorší výsledky dTestu:
- Jacobs Velvet (vysoké množství furanu)
- Dallmayr Gold (vysoké množství furanu)
- Bellarom Gold z Lidlu (množství akrylamidu)
Nejlepší výsledky dTestu:
- Noire Classic
- Clever Gold z Billy
- Tesco Gold
Nejlepší je nejdražší
Furan je těkavý. „Takže když instantní kávu zalijete horkou vodou a necháte ji 2−3 minuty stát, tak vyprchá.“ Akrylamid ale těkavý není a do těla se vám dostanu spolu s nápojem. Zajímavé je, jakou roli hraje při výběru cena.
„Cenový rozdíl mezi prvním a druhým místem je obrovský. Šálek vítězné přijde na 3,40 korun, té druhé jen na 70 haléřů.“ Vítězná káva Noire Classic (dříve Carte Noire) ale byla nejlepší i při podobném testu před 7 lety.
2x víc kofeinu než zrnková káva
Česko patří na první místo konzumace instantní kávy celé EU. Za námi jsou Slováci a pak Dánové. Její chemické složení se moc neliší od složení zrnkové kávy. „Jediný rozdíl je v koncentrovanosti. Kofein a další fenolické látky jsou v instantní kávě asi ve dvojnásobném množství.“
Protože instantní káva „stárne“ mnohem pomaleji než samotná kávová zrna, bylo hlavní motivací k její výrobě zachování přebytku zrn v letech nadúrody. Při výrobě se ze zrn uvaří velmi silná káva, která se pak vysuší do podoby granulí.
U nás až po 100 letech
První patent na výrobu rozpustné kávy byl vydaný v Americe v roce 1865. K nám vstoupila až v roce 1938. „Dala se sehnat ještě krátce před začátkem 2. světové války. Pak už ale jen přes Tuzex. Československá výroba začala v roce 1964 v Pardubicích.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.