dTest: Jak vybírat bylinné čaje? Pokud se nechcete otrávit, tak ty s nejmenším množstvím bylin

bylinný čaj
bylinný čaj

Redakci dTestu zajímaly bylinné čajové směsi, které nedeklarovaly svůj účinek. Testem tak neprošly čaje, které se jmenují Nachlazení, Rýma, Průdušky, ale dohromady 12 výrobků, které „se tvářily jako bylinné směsi,“ vysvětluje redaktor dTestu Jan Maryška.

Čaje podrobili v dTestu pouze zkouškám na nežádoucí (tj. škodlivé) látky. Pátrali po pyrrolizidinových a tropanových alkaloidech, které můžou být jedovaté. Zajímali je taky pesticidy, nikotin nebo dusičnany, které mohou u malých dětí způsobit problémy s přenosem kyslíku v krvi. Na jaké bylinky tedy dávat pozor?


Nejlepší výsledky dTestu (zkouška čistoty a nezávadnosti):
1. bylinný čaj Lipton Herbal Alps breeze
2. bylinný čaj Mountain Herbs Teekanne
3. bylinný čaj Sonnentor


Nejhorší známky dTestu:
1. Babička Růženka sedmero bylin (překročení zatím pouze německých norem)
2. čaj Tesco Mix of Herbs (nepřijatelné množství tropanových alkaloidů)
3. dětský čaj Doktor Popov (překročení limitu pro pesticid tetraconazol)

„Jednoduchá otázka, na kterou ale nemám jednoznačnou odpověď,“ přiznává Maryška. „Nežádoucí látky se vyskytovaly ve směsích nejrůznějších druhů. Nedá se tak říct, na kterou konkrétní bylinku si dávat velký pozor. Jednu radu ale mám: vybírejte takové čaje, které obsahují co nejméně druhů bylin. Tím totiž snížíte pravděpodobnost, že vypijete něco nežádoucího.“

Obsahy plísní

Maryška pak vysvětluje tabulku výsledků: „Mezi prvním a třetím místem byl rozdíl pouze v obsahu plísní. Lipton byl absolutně čistý, zatímco v Sonnentoru se trošku plísní našlo, ale ne v množství, které by bylo nebezpečné.“

Redakce dTestu narazila i na problém neexistujících normem pro obsahy pyrrolizidinových alkaloidů v čajích. „Při hodnocení výrobků jsme tak vycházeli ze zkušeností partnerské organizace v Německu. Věnují se alkaloidům už dlouho a tak mají svůj pracovní limit, co je ještě přijatelné a co ne.“

Překročené limity

„Tento limit u nás překročil jeden vzorek – čaj Babička Růženka sedmero bylin. Ovšem jsou tady i jiné limity, se kterými zas měly problémy jiné výrobky.“ Podle naší legislativy bylinný čaj nemusí obsahovat čajovník, tedy ani tein. Vyroben ale musí být ze směsi bylinek s minimálně 50% podílem.


Německá hranice je 6 mikrogramů pyrrolizidinových alkaloidů na kilogram směsi. Dospělý 60kilový člověk by neměl denně přijmout víc než 0,42 mikrogramu za den.

„Výrobce nemůže do čaje někde natrhat, co se mu zlíbí. Existuje přesný seznam bylin, které použít může a v některých případech je omezeno i množství konkrétní byliny.“ Výrobci do směsi nejčastěji přidávají ovocné přídavky, třeba jablečnou kůru.

bylinný čaj