Dřívější roli poezie dnes převzala pop-music ... tvrdí spisovatel Emil Hakl

Spisovatel Emil Hakl byl hostem dnešního (středečního 14.7.) Setkání Hosta do domu s Vladimírem Krocem. Velmi svérázný muž, který také velmi svérázně komentoval svou současnou i minulou tvorbu. Posuďte sami …
Emil Hakl se narodil jako Jan Beneš. Jméno Hakl je pouze literární pseudonym, který vymyslel ve 24letech. "Už dávno nevím, proč zrovna Emil Hakl. Byl jsem tehdy mladý básník a byl jsem přesvědčen, že to tak má být. A na starý kolena je už nesmysl to měnit," vysvětlil Emil Hakl (* 25. března 1958 Praha). A čím to je, že začínal jako básník a dnes je známý jako prozaik? "Poezie je prastará disciplína. V dnešní době již ale nefunguje. Její roli převzala hudba, tedy pop-music."

Emil Hakl

Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor tvorba textu, později ještě dva ročníky dramatického oboru tamtéž. Od roku 1981 pracoval jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. Na všechny své profese rád (a velmi zajímavě) vzpomíná.
V letech 1996–2000 se živil jako textař v řadě reklamních agentur. Podle E. Hakla je podmínkou práce v české reklamní agentuře drzost, rychlost a duchapřítomnost.

Jeho nová kniha "Pravidla směšného chování" navazuje na čtenářsky i kritiky velmi oceňované dílo "O rodičích a dětech"(E. Hakl také napsal scénář stejnojmenného filmu režiséra Vladimíra Michálka). Ústředním témem je dialog s otcem. Obě knihy používají SMSky, což je pro mnohé z nás docela netradiční. Sám autor to ale nevidí jako nic zajímavého neboť "jde o dnes tak běžnou součást komunikace, kterou netřeba komentovat".
"O vlastní knížce se mi, jako autorovi, špatně mluví. Novela je poněkud přeceňovaná. Je to už dávno, co jsem ji napsal a hlavně, jsem ten poslední, který by ji dokázal objektivně posoudit," řekl E. Hakl s tím, že je samozřejmě rád, že ji kritici chválí a že získala nejedno ocenění. "Pochvala je vždy příjemná. A to i u těch, kteří na veřejnosti prskají, že je to nezajímá. Člověk píše tzv. ze sebe. To, že to lidi čtou je fajn ale není to pro mě hlavní meta. Na druhou stranu, jediná možnost, jak si ověřit, zda to, co člověk týdny tlačí u počítače má smysl, je setkání se čtenáři. Ty mám rád a vždy mě překvapí. Dozvídám se tak názory se kterými pak dál pracuji …"

Emil Hakl: O RODIČÍCH A DĚTECH

Novela "O rodičích a dětech" byla dokonce přeložena do pěti jazyků. (Na podzim bude na pultech knihkupectví zatím poslední švédský překlad.) E. Hakl považuje za velmi zajímavou komunikaci s překladateli. Ta mu totiž ukazuje různé zajímavé a mnohdy překvapující národnostní odchylky.

E. Hakl v současnosti pracuje dokonce na dvou nových novelách. O čem budou se prý máme nechat překvapit. Náznaky ale najdete, pokud si náš dnešní rozhovor poslechete sami …
Pořad Setkání Hosta do domu ale vysíláme od pondělí do pátku po 11:05 hodině. Pondělním hostem byl sběratel kytar Jiří Janků. Více se dozvíte v článku Jana Profouse Jiří Janků má dnes doma 250 "milenek"

Jiří Janků a Zuzana Burešová


Nezapomeňte, že rozhlasové hry, četby, nedělní pohádky nebo pohádky skřítka Hajaji najdete ve streamu, po dobu jednoho týdne, na našich stránkách. Více informací a přímé linky na pohádky najdete ZDE.

Streamujeme hry, četby, pohádky