Dožínkové oslavy si naši předci opravdu zasloužili

24. srpen 2011

Hostem středečního Tandemu byla pelhřimovská etnografka Helena Nováková a povídali jsme si o dožínkách.

Po týdnech nepřetržité úmorné práce na poli si naši pradědové a prababičky aspoň na chvíli odpočinuli při dožínkách. Otevřeli si kořalku, upekli pečivo z čerstvě sklizeného obilí a lehce slavili. Tyhle skromné slavnosti dovedli do extrému agrárníci na začátku minulého století a pak komunisté v 50. letech.
Naši předkové se při žních opravdu „nadřeli“, hodiny s ohnutými zády v obilí, malé kojence matky na celý den odkládaly na kraj pole a hlídaly je starší děti. Těm se naopak žně docela líbily, protože při namáhavé práci se v rodině obvykle i více jedlo, např. se chystaly svačiny a občas bylo i maso.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.