Dovolíte, jsem Hajaja. Posluchači ocenili pohádky pochvalnými dopisy i sprostými anonymy

„Dovolíte, jsem Hajaja. Dříve povoláním domácí skřítek v domě U Tří zvonů. Můj čas je podvečer. Když se stmívalo a dům utichl, vycházíval jsem ze své skrýše pod krovy střechy,“ ozval se 2. ledna 1961 hlas Vlastimila Brodského, který pro rozhlas načetl pohádku Václava Čtvrtka Jak Hajaja procitl. Začala tak pohádka, která trvá dodnes.

V roce 1960 zazvonil u Vlastimila Brodského telefon. Volala mu režisérka Helena Philippová a nabídla mu, aby s ní šel dělat v rádiu skřítka, který by vyprávěl dětem pohádky na dobrou noc. „Bude se jmenovat Hajaja a píšou to výborní autoři,“ ujišťovala ho. Nový pořad mu vylíčila v tak lákavých barvách, že herec na spolupráci přikývl.

Do rozhlasu chodilo denně až 600 dopisů

O úspěchu Hajaji svědčil příznivý ohlas posluchačů. Každý den prý do rozhlasu chodilo až 600 pochvalných dopisů. Za mnohem větší důkaz smysluplnosti své práce ale Brodský považoval denně došlé sprosté anonymy. „Anonymní dopisy dostávám, jen když se mi daří,“ podotkl mistr.

Pokud vás zajímá, kdo byl autorem Hajajovy první pohádky, kdo napsal jeho legendární znělku a vůbec, jak to celé začalo, poslouchejte další Příběhy z kalendáře, jejichž tématem je Hajaja, tedy rozhlasový pořad, který dětem už od 2. ledna 1961 pravidelně přináší pohádky na dobrou noc.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související