Dojemný příběh věrozvěstů v podání režiséra Petra Nikolaeva

28. červen 2013

Na jaře roku 863 dorazili na Velkou Moravu slovanští věrozvěstové bratři Cyril a Metoděj.

V rámci své misie vytvořili písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk.
K 1150. výročí jejich příchodu vzniklo čtyřdílné docu-drama, které přiblížilo jejich život a počátky křesťanství na Moravě. Režie se ujal Petr Nikolaev, host pátečního pořadu „Je jaká je“.

Zmíněný dokument uvede již tuto sobotu Česká televize a příběh, odehrávající se nejen před, ale i za kamerou, nebyl prý vůbec jednoduchý: “Šlo o věc nesmírně komplikovanou, protože do natáčení zasahovalo hned několik protichůdných vlivů. Pravoslavná, katolická církev a pochopitelně další poradci.“ Režiséra prý zaujal především dojemný osud dvou bratří, kteří v roce 863 procestovali neuvěřitelných 15 000 km, aby i nám mohli předat část svého vzdělání.

Chcete vědět, kdo vlastně byli Cyril a Metoděj? Poslechněte si přiložený audio záznam na začátku článku.

Petr Nikolaev

Petr Nikolaev
Během studií na FAMU na sebe upozornil zejména snímky Schopen - odveden (1979) a Praga kaput regni (1980). Za své školní práce, jejichž nonkonformita a svobodomyslnost mu ve své době vynesly podmínečné vyloučení, získal Nikolaev vůbec prvního Maxima (cenu za nejlepší studentské cvičení) v historii fakulty. Po absolutoriu odešel do Francie, kde žil téměř devět let. Živil se zpočátku jako prodavač zmrzliny, lepič plakátů, malíř pokojů a hlídač dětí. Později režíroval vzdělávací pořady a učil na soukromé filmové škole ESRA (1988-1992). Od roku 1992 žije opět v Praze. Ve funkci pomocného režiséra pracoval na francouzských filmech, natáčených v České republice. V roce 1997 debutoval úspěšnou adaptací literárního bestselleru Michala Viewegha Báječná léta pod psa.
zdroj: cfn.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.