Dobrá tchyně na jedno oko nevidí a na jedno ucho je hluchá. Omeletky s Halinou Pawlowskou
Také vás někdy napadla otázka, co je horší? Zda tchyně od muže, nebo tchyně od ženy? Odpovědi budou hledat dnešní Omeletky na Dvojce.
„Francouzi mají pro výraz tchyně trochu pokrytecké slovo belle-mère – něco jako hezká matka. Angličané, pověstní svou suchostí, používají výraz mother in law, tedy něco jako matka úřední cestou… Rusové pečlivě rozlišují tchyni od muže a tchyni od ženy. A Němci se s tchyní moc nepárají, říkají jí Schwiegermutter a fakt je, že výraz Oberleitnant mi zní líp…“
Budeme se mít rádi
„Vdávala jsem se tajně. Tchyni jsem před svatbou vůbec neznala a má maminka to, že jsem vdaná, zjistila tak, že jí zavolala sousedka a udala mne, že prý jsem měla svatbu,“ vypráví Halina Pawlowská.
„Maminka mi tajně zkontrolovala občanku, přečetla si v ní, že se jmenuji jinak, propukla v hlasitý pláč, rvala si vlasy a volala: ,Co jsi nám to udělala?‘ A bez přechodu prakticky dodávala: ,Kolik bere a kde mají chatu?‘“
„Můj muž bral málo, chatu neměl a můj otec chtěl vědět, jak vypadají jeho rodiče. Přišli se k nám proto ukázat. Tatínek si je chvilku prohlížel, prohlížel si taky mého muže a pak řekl: ,Má dcera je blázen, ale mám ji rád, protože je to moje dcera. A vás má zase jistě rád váš otec… a tak se všichni budeme mít rádi.‘“
„A pak se na mého muže podíval ještě jednou a víc zblízka, zakroutil nechápavě hlavou a řekl: ,Jsou chvíle, kdy se prostě musím opít!‘ A jak řekl, tak i udělal.“
To si piš
„Přiznám se, že když jsem byla mladá, byla jsem často smutná právě kvůli tchyni. Měla jsem pocit, že mě nemá moc ráda a nechápala jsem proč, když jsem tak hodná a milá a mám všechny nejlepší vlastnosti na světě, včetně skromnosti…“
„Jednou jsem kvůli natáčení nešla jako každou jinou sobotu k tchyni na oběd. A když jsem se u ní zas objevila, řekla: ‚No konečně! Mně se po tobě tak strašně stýskalo! Já jsem ani spát nemohla!‘ A já jsem se vyjevila: ,To si, babičko, děláte legraci?!‘ A tchyně se ďábelsky zasmála a řekla: ,To si piš, že jo!‘“
A tak není od věci připomenout si jedno arménské přísloví, které praví: „Dobrá tchyně na jedno oko nevidí a na jedno ucho je hluchá.“
V Omeletkách ještě zazní povídka Petry Pilné Ztráty a nálezy. Své filmové tipy o tchyních přidá herec Vašek Šanda. Dozvíte se, co dělá, když je smutná, zpěvačka Jitka Zelenková. A na závěr Halina Pawlowská přidá recept své tchyně na kapustový salát.
Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.
Související
-
Jak pěstovat vztahy s tchyní nebo snachou? Radí psycholog
Do poradenské rubriky pořadu Dva na Dvojce se dovolaly dvě posluchačky: jedna má problém obnovit pochroumaný vztah se svou tchyní, druhá naopak se snachou.
-
Když tě chce, má vždycky čas, říkávala moje maminka. Omeletky Haliny Pawlowské
Téma dnešních Omeletek vystihuje věta: Zas až tak tě nežere! Halina Pawlowská bude mluvit o sebeobelhávání, o platonické lásce a o prozření.
-
Famílie je první kolektiv, ve kterém se člověk učí žít. Omeletky s Halinou Pawlowskou
Někdo je spíš týmový hráč, někdo raději sólista. Bez kolektivu ale žít nejde. Téma kolektiv se stalo náplní dnešních Omeletek Haliny Pawlowské.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.