Dobrá manželka problematického krále. Osudové ženy: husitská královna Žofie Bavorská
Pocházela z bavorského rodu Wittelsbachů. Českého krále Václava IV. okouzlila jako 12letá natolik, že se brzy slavila svatba. Cizinkou však nezůstala. S českým prostředím dokonale splynula, naučila se česky a později se stala nadšenou příznivkyní Jana Husa. Vyostřené spory v zemi se jí však po smrti Václava uklidnit nepodařilo. Dožila v Prešpurku, zapomenutá a v chudobě. V dokudramatu účinkují Jana Kotrbatá nebo Kamil Halbich. Hovoří historička Eva Doležalová.
„Žofie Bavorská byla žena, která dosáhla vrcholu, když se stala českou královnou. Zažila bohatý svět, dvorskou společnost, ale také velké propady a chudobu,“ říká historička Eva Doležalová.
Vychovaná byla na dvoře svého strýce Fridricha, kde se jí dostalo dobrého vzdělání. „Dvůr Fridricha Bavorského patřil k prestižním místům. Fridrich byl říšským rádcem Václava IV. jako římského krále. Tím pádem se tu nabízela jistá možnost nalézt vhodnou partii i pro mladou Žofii,“ přibližuje historička.
Výhodný sňatek
Tehdejší svět, postavený na dynastické sňatkové politice, vnímal jak české země, tak Bavorsko velmi vysoko. Čeští králové byli výhodnou partií a rod Wittelsbachů byl velmi mocný, sahající po těch nejvyšších říšských funkcích. „Oboustranné spojenectví bylo tedy rozhodující.“
Více než jen smlouva
Přestože byl mezi manželi velký věkový rozdíl, dalo by se z dochovaných listin usuzovat, že je spojovalo možná i něco víc než jen oboustranné spojenectví. „O tom, že Václav na svou ženu myslel i v romantickém duchovním pohledu, svědčí dnes velmi ceněná Václavova Bible, kde se oba nechali zvěčnit v řadě iluminací,“ poukazuje historička.
Spojujícím bodem byla i podpora propagátora reformních myšlenek Jana Husa, který od roku 1402 zastával funkci kaplana královského dvora. Z dochovaných písemností se dá soudit, že se Hus s královnou, která se stala jeho nadšenou příznivkyní, znal osobně. „Dokonce jsme schopni z pramenů doložit, že Žofie do Betlémské kaple na jeho kázání docházela.“
Žofie i panovník Václav byli podporovateli Jana Husa a jeho stoupenců až do roku 1415, o čemž svědčí vše, co pro něj udělali. „Žofie a Václav dokonce žádali papeže, aby své výnosy a klatbu nad Husem zrušil. Odpustkové bouře ale byly skutečným zlomem v české politice a bezpochyby ovlivnily i českou královnu Žofii.“
Špatná pověst krále
Čtěte také
Špatná pověst krále přežila podle Evy Doležalové staletí právě proto, že byla tak barvitá. „Vztah k alkoholu je ale založený na skutečnosti. Snad má své pozadí také v tom, že Václav IV. byl otráven, a po této otravě mu prý zůstala trvalá žízeň.“
Bouře se stupňuje
Čtěte také
Částečně a krátkodobě se jí podařilo vyhrocenou situaci uklidnit tím, že se souhlasem Zikmunda Lucemburského použila peníze a zlato ze Svatovítské katedrály na vyplacení žoldu armádě, která měla dohlédnout na to, aby v Čechách nedošlo k revoltě.
To se ale nakonec nepodařilo. Žofie krátce nato zjistila, že už není schopna hájit svoji pozici a své majetky. Opustila Prahu a uchýlila se do Brna, kde čekala na příjezd Zikmunda Lucemburského. „Doufala, že s jeho podporou získá zpět své věnné statky, na kterých chtěla jako královna-vdova dožít.“
To se ale nestalo. Žofie o všechen majetek, o který celý život řádně pečovala, a dokonce jej rozmnožila, přišla. „Všichni byli ve složité situaci. Evropu ovlivňovaly husitské křížové výpravy. Zikmund sám se topil v dluzích. Nářky královny-vdovy ho v podstatě obtěžovaly. Přestože by se zřejmě za jiných okolností o svoji příbuznou postaral, v této chvíli to udělat ani nemohl,“ domnívá se historička.
Zapomenutá a v chudobě
Žofii zbyla jen hrstka věrného služebnictva, které se s ní uchýlilo do Prešpurku k Zikmundovu dvoru. „Dalo by se říct, že tam byla trpěná. Pravděpodobně se ani příliš neshodla s manželkou Zikmunda Lucemburského a ani jinak nepřirostla k Zikmundovu dvoru.“
A tak se z dvorského života stáhla. Dožila v jednom z měšťanských domů, který si pronajala. Zemřela 4. listopadu 1428. Ani její poslední přání na odpočinek v rodinné hrobce v Mnichově se nesplnilo. Král Zikmund ji nechal pohřbít v katedrále sv. Martina v Bratislavě.
Související
-
V pozadí všech vlastností mistra Jana Husa byla hluboká víra...
Nedávno uvedla televize trojdílné drama Jan Hus, ke kterému napsala scénář Eva Kantůrková. V čem se liší její pojetí Jana Husa (ztvárněného Matějem Hádkem) od Husa ...
-
Přesvědčila Evropu, že Češi nejsou hrdlořezové se sudlicemi. Osudové ženy: Johana z Rožmitálu
V 15. století byly české země rozvrácené husitskými válkami a jejich obraz za hranicemi tomu odpovídal. Královna Johana přispěla k tomu, že se pohled Evropy na Čechy změnil
-
Expedice za husity a husitstvím v nás
Je to šest století, přesto husité a jejich hnutí budí vášně. Dávají se jim různé přívlastky. Stateční i krutí, demokratičtí i fanatičtí. Jak to s nimi bylo doopravdy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.