Do kin vstupuje film o objeviteli podmořských hlubin Jacquesu Cousteauovi. Máme natočené unikátní vzpomínky Čecha, který s ním úzce spolupracoval

Dramatické souboje se žraloky na moři, ale i se Zátopkem na souši. Pamatujete ještě nadějného atleta Ladislava Kořána?

Francouzský dobrodruh a oceánolog Jacques Cousteau stojí za vývojem dýchacích přístrojů (akvalungů), konstrukcí ponorek a hlubokomořských kamer. Ze života pod hladinou udělal doslova své nebe. Od 12. ledna 2017 vás o tom přesvědčí životopisný snímek Odysea s Audrey Tautou v roli Cousteauovi manželky Simone.

Na palubě Cousteauovi legendární lodě Calypso ale najdete i české stopy. Patří Ladislavu Kořánovi. Kdysi spolu se Zátopkem závodil v atletice, pak se jako podnikatel znelíbil režimu. 18 let strávil v uranovém lágru a pak utekl. Souboje se Zátopkem a režimem na souši vyměnil za souboje se žraloky na moři.

Zkoumal jsem dno pod Calypsem

„Madam Cousteau mi i říkala: Pojď já tě tam spustím mezi ty žraloky v kleci. Ale na to já jsem si netroufal,“ svěřuje se v reportáži Karla Tejkala. V audiozáznamu vás Kořán provede po lodi Calypso a seznámí s jeho hodně svéráznou posádkou. Uslyšíte v ní ale i dramatizaci Cousteaouova deníku.

V pozdějším věku se Kořán přestěhoval na skoro neznámý ostrůvek, který má 20 km na délku a 9 km na šířku, stálou teplotu nad 26 stupňů a je lemován korálovým útesem. Tenhle ráj na zemi je ale součástí Severních Marian, z kterých odlétal bombardér s jadernou bombou na Nagasaki a Hirošimu. O tom uslyšíte v reportáži Osmdesátiny českého kluka na ostrově Saipan.

Originální akvalung

Ladislav Kořán v roce 2015 zemřel. Bylo mu 90 let. Ještě v roce 2014 ale do Českého rozhlasu zavítal instruktor potápění Jan Wolf s unikátními předměty: originální potápěčskou automatikou (dýchací přístroj) Jacquese Cousteaua a kovovým podmořským pouzdrem na fotoaparát. Podívejte se ve videu!

autor: rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.