Dívka zaživa pohřbená. Stalo se na Popeleční středu

Jmenovala se Dagmar a bylo jí deset let, když ni sáhla smrt. Neviděla ji, ale cítila. To když se propadla do temné propasti. Poslouchejte do pondělí 2. listopadu 2020.

Autor: Stanislav Motl
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 5. 10. 2020

Chtěla křičet, ale do úst se jí hrnulo stále více hlíny. Pak se ocitla uprostřed světlého tunelu, kterým kamsi stále postupovala. Uvědomila si, že umírá. Zemřít však nechtěla. Začala bojovat. Ta dívenka dokázala v sobě zmobilizovat nejen sílu, ale také víru. Přežila. Desítky dalších dětí či dospívajících chlapců a dívek tenkrát toto štěstí ale neměli. Bombám neunikli. Jako třeba talentovaná klavíristka Eva. Dcera už tehdy slavného malíře Josefa Lady. Byla popeleční středa 14. února 1945.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.