Dívka s bicyklem, kněz od sv. Cyrila a Metoděje, Ležáky. Osudy obyčejných lidí spojených s atentátem na Heydricha v dokuseriálu Hrdinové ve vedlejších rolích
Čtrnáctiletá školačka, která z místa útoku na Reinharda Heydricha odvezla bicykl Jana Kubiše. Příběh spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury, jehož poprava tak měla být výstrahou pro kulturní a intelektuální obec. Pravoslavný kněz z chrámu sv. Cyrila a Metoděje Vladimír Petřek uměl několik jazyků, překládal, psal básně a pomáhal těm, kteří to potřebovali. Za pomoc parašutistům zaplatil životem. A konečně osud vyhlazené osady Ležáky jako připomenutí 80 let od heydrichiády.
Všechny epizody
-
1
Jindřiška Nováková, dívka s bicyklem. Unikala gestapu a zaplatila za to životem
-
2
Odmítl cestu do třetí říše a zapojil se do odboje. Jeho poprava byla výstrahou. Vladislav Vančura
-
3
Uměl několik jazyků, psal básně a pomáhal parašutistům. Vladimír Petřek, kněz od Cyrila a Metoděj
-
4
Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa
Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.