„Dítě vás ruší, tak mu dáte telefon. A to je začátek!“ říká psychoterapeutka

25. únor 2020

Přijde ke mně maminka s dítětem, to vytáhne telefon a začne si hrát. Vůbec ho nezajímá, co si o něm povídáme, přiblížila zážitek z ordinace psychoterapeutka Ivana Dlouhá.

„Bohužel k tomu přispíváme my dospělí. S někým si povídáme a nechceme, aby nás dítě rušilo. Tak mu dáme telefon s dětskou hrou. To je ten prvopočátek, kdy se dítě seznamuje s tlačítky,“ říká Ivana Dlouhá.

Dvouletý závislák

Holčička s mobilem

„Nedávno jsem viděla, jak mělo před sebou tablet v restauraci dvouleté dítě. Koukalo na pohádku, a dokud běžela, tak ho maminka krmila. Pohádka skončila a ona neměla šanci dát mu další sousto. Dítě se vztekalo, kopalo nožičkama, dokud neběžela další pohádka. Nevím, kam to povede za pár let,“ krčí rameny specialistka.

Regulujte dobu s mobilem

Nejčastější námitku je: „Dělají to všichni.“ Co na to psychoterapeutka Dlouhá? „Rodiče mají spoustu možností, jak regulovat dobu, kterou dítě stráví u počítače a telefonu. Mohou říct, že by si kazilo očka, že by se mělo proběhnout, aby bylo silné a podobně. Záleží na nich, jaký program pro dítě vymyslí.“

Může kolektiv vyčlenit dítě, které doma internet nemá? Mají mít děti mobil i při hodinách ve škole?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.