Diskutovat něco, nebo o něčem?

9. červen 2014

Jak vyslovovat slovo diskuse a s jakou vazbou se pojí?

Otázka:
Dobrý den, několik desetiletí se diskutovalo „o něčem“. S příchodem polistopadové politické reprezentace se náhle začal objevovat tvar „diskutovat to“.

Dokonce už jsem několikrát spatřil v tištěných médiích výraz „diskuze“. Vzpomínám si, že nám bylo zdůrazňováno, že by se mělo zřetelně vyslovovat to „s“ na konci. Nebýval jsem špatný češtinář, tyto zmíněné věci nějak nechápu.

Se srdečným pozdravem
František B., Humpolec


Odpověď:
Vazba diskutovat něco, tedy spojení s nepředložkovým 4. pádem, se v češtině vyskytovalo již dříve, nepřišlo až po roce 1989. Tato vazba je zachycena už v Příručním slovníku jazyka českého, který vycházel v letech 1937 až 1957. V současné češtině se používá zejména v politickém a obchodním prostředí. Vazba diskutovat něco však není rozšířena natolik, aby závažně ohrožovala pozici vazby diskutovat o něčem.

Slovo diskuse lze podle současných Pravidel českého pravopisu psát diskuse i diskuze a v souladu s tím může toto slovo mít i dvojí výslovnost.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.