Devět ztracených. Pátrání Stanislava Motla po studentech popravených 17. listopadu 1939

17. listopadu 1939 proběhla nacistická razie proti československým studentům. Víc než tisícovka jich byla odvlečena do koncentráku. Devět studentských vůdců bylo popraveno. Kdo byli? Poslouchejte do pondělí 14. prosince 2020.

Slýchali jsme to celá desetiletí: 17. listopad 1939, razie německých nacistů proti studentům, více než tisíc mladých lidí odvlečených do koncentračního tábora, devět popravených studentských vůdců. Méně, spíše vůbec ne, se hovořilo o tom, kdo ale byli ti popravení. A proč zrovna je čekala smrt. Byla to náhoda? Anebo předem promyšlená pomsta? A co se stalo s ostatky popravených? Příběh plný dohadů a záhad...

V pořadu jsou použity záběry z CD Radioservisu Druhá světová válka. Cituje se z knihy Kuneš Sonntag – Životní příběh z dvacátého století, z knihy Stanislava Motla Svědek z cely smrti, z historivké stati dr. Josefa Tomše Devět zapomenutých a z knihy historika Josefa Lerikerta Černý pátek sedmnáctého listopadu. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.