Devět vědeckých případů Sherlocka Holmese v Meteoru. Poslouchejte ZDARMA

O prázdninách se do Meteoru vracejí legendární případy Sherlocka Holmese. 9 případů, 1 Holmes, ale 5 Watsonů. A případy, kde hlavní roli hraje věda.

Devítku případů napsaných původně pro Meteor se Svatoplukem Benešem jako Holmesem poslouchejte na Dvojce od 2. července do 27. srpna každou prázdninovou sobotu v 8:05. Každý případ bude po odvysílání ještě týden dostupný k poslechu zdarma na stránkách Meteoru, ale i Her a četeb nebo Krimi audioknih.

Holmes Bohuše Záhorského

První Meteor zazněl na rozhlasových vlnách v pátek 27. září 1963. Hlas hlavního redaktora Oldřicha Ungera zněl z Meteoru dva roky, když v červenci 1965 přišel hlas další osobnosti: Sherlocka Holmese! Ten do Meteoru jistě patří, vždy přece využíval k řešení případů vědecké znalosti a metody. Vynikal hlavně v chemii.

V roce 1959 dokonce vyšla kniha Chemické případy Sherlocka Holmese. Tu samozřejmě nenapsal Sir Arthur Conan Doyle (1859–1930), ale polský chemik Wacław Gołembowicz. Jeho 5 povídek pak právě v roce 1965 pro Meteor zdramatizoval Zdeněk Bidlo, hlas Holmesovi propůjčil Bohuš Záhorský a dr. Watsonovi Jaromír Spal.

Holmes Svatopluka Beneše a páni Watsonové

Další díly se natáčely až po 12leté pauze. Koncem 70. let Bohuše Záhorského nejspíš ze zdravotních důvodů nahradil Svatopluk Beneš. Příběhy dostaly také jiný ráz: přibyl nadhled, humor. Holmes byl vyměněn, ale Watsonův hlas Jaromíra Spala zůstal ještě v 9 dílech až do roku 1981, kdy zemřel.

Svatopluk Beneš

Pak se představitelé Watsona střídali: v 80. letech bylo natočeno dalších 16 případů, vždy po jednom díle hráli Watsona Miloš Kopecký, Jiří Adamíra a Josef Bláha. Teprve od roku 1986 se dvojice ustálila a Watsonem se na dalších 13 dílů stal Jiří Císler.

Celkem pro Meteor bylo natočeno 30 případů. Většinou pod vedením režiséra Karla Weinlicha. Po prvních pěti podle knihy polského chemika, následovalo 16 případů podle českého spisovatele Rudolfa Čechury a 7 napsal tehdejší hlavní redaktor Meteoru Josef Kleibl.

Uslyšíte poklady z let 1977–1989

Bohužel dva případy se v archivu nedochovaly: Sherlock Holmes a třeboňští kapři a Sherlock Holmes a případ s diamantem a včelami. Naštěstí čtyři díly s Jaromírem Spalem byly přetočeny Jiřím Cízlerem, takže třeboňští kapři přece jen v jiné verzi existují. V Meteoru se Holmes reprízoval naposledy v listopadu 2008.

V létě 2016 uslyšíte průřez všemi Watsony: dva případy s Jaromírem Spalem, po jednom s Milošem Kopeckým, Jiřím Adamírou, Josefem Bláhou, tři díly s Jiřím Císlerem a jeden úplně bez Watsona. Kromě nich uslyšíte také herec Vladimíra Ráže, Františka Filipovského, Oldřicha Víznera a další.