Dětem by se mělo číst od raného dětství, radí Eva Katrušáková, autorka projektu Celé Česko čte dětem
„Rodiče nám s bratrem četli, takže jsem od nich tento dar dostala. Četla nám babička i teta. Společné čtení nás provázelo celý život,“ uvádí autorka projektu Celé Česko čte dětem. Kde se cítí doma? Jakou roli hraje v jejím životě víra? Jak zvládala složité životní situace? Je její dcera velkou čtenářkou? Má ona sama oblíbenou knihu?
Kde ji myšlenka napadla? „Téma čtení dětem dvacet minut denně přišlo z Polska a já přesně vím, kde jsem se tuto myšlenku nadchla. Byla to věžička v mém domě v centru Českého Těšína ve chvíli, kdy jsem byla těhotná s mojí dcerou Ninou. Přišla mi jako geniální,“ vzpomíná Eva Katrušáková.
„Dětem by se mělo číst od raného dětství,“ apeluje na rodiče. „Rodiče přestávají dětem číst v první třídě, kdy se sami stávají čtenáři, myšleno v uvozovkách, protože v pravém slova smyslu ještě čtenáři nejsou.“
Rodiče by se měli stát dětem jakýmisi průvodci. „Není to jen o knize. Rodiče-průvodci by s dětmi měli být, věnovat jim svůj čas. Naši s námi sportovali, vedli bohatý společenský život. Byli jsme na prvním místě, ale nebyli jsme rozmazlovaní. Průvodci pro mě byli pak i osvícení učitelé,“ uzavírá v Blízkých setkáních Eva Katrušáková, zakladatelka projektu Celé Česko čte dětem.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka