Detektor lži. Dá se zneužít či obelstít?

Detektor lži. Obávaná i mýtická pomůcka vyšetřovatelů na celém světě. K prvnímu úspěšnému využití v kriminalistice došlo v roce 1935. První Emotograf, jak byl detektor lži nazván svým tvůrcem Leonardem Keelerem, čoudil a byl značně poruchový. Dnes se používají počítače a nejmodernější software. Detektor lži je vlastně přístroj, který vyslýchanému měří tlak, rychlost dechu a pocení kůže. Změny jsou zaznamenávány a pak teprve vyhodnoceny.

Je tento přístroj dobrým pomocníkem policistů, nebo jen pomůckou, kterou lze stejně dobře zneužít jako obelstít? A jaké jsou moderní trendy ve využití této kriminalistické metody?

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...