Denisa Hejlová: Škola není armáda. Ministerstvo školství musí změnit styl komunikace
O reformě školství se mluví už dlouho. Nutnost změny, a to i v oblasti komunikace, potvrdila i probíhající pandemie. „Je to jasný signál ke změně. Zřetelně teď vidíme, že v oblasti vzdělávání nejde jen o platy učitelů, maturity nebo dotace. Problémem je hlavně komunikace,“ apeluje expertka na PR.
Slabiny v oblasti školství a komunikace mezi ministerstvem školství a jednotlivými subjekty nyní podrobně popisuje výzkum, který probíhá na Katedře marketingové komunikace a PR Univerzity Karlovy. Jde o první studii svého druhu v České republice v takovém rozsahu.
Zmatek a nejistota
Čtěte také
„Zpětná vazba funguje velmi špatně. Ředitelé většinou o oficiální informaci diskutují s jinými řediteli. Nejsou si jisti rozdělením kompetencí. Proto přijímání informací není stejné po celé republice.“
Škola není armáda
Pokud tedy chce resort prosadit reformu vzdělávání, měl by si podle Denisy Hejlové v první řadě uvědomit, že situace není přímočará. „Dokument prostě nelze všem poslat datovou schránkou a očekávat, že ho všichni stejně přijmou. Škola není armáda a komunikace takto nefunguje.“
Zásluha pandemie
Pozitivní ale je, že se díky pandemii mluví o oblasti školství mnohem častěji a intenzivněji než dříve. „Jde o jasný signál, že je potřeba výrazná změna. A musí se to projevit právě v komunikaci.“
Čtěte také
„Komunikace totiž není nic jiného než nastavení vztahů. A vzdělávání je věc, která se odehrává v nějakém společenském konsenzu, takže lidé do toho mají právo mluvit.“ Přesun presenční výuky na distanční zvýraznil také téma samotného vzdělávání.
„To, o čem si lidé mysleli, že není problém, se najednou ukázalo jako velmi problematické. Veřejnost najednou zjistila, že nejde jen o platy učitelů, maturity nebo dotace. Problémem je i to, co se děti mají naučit, jak se k sobě mají chovat, jaká je role učitele a jaké hodnoty by měl dětem předat,“ uzavírá Denisa Hejlová.
Další témata rozhovoru: komunikační styl nového vládního kabinetu; síla sociálních médií; zajímavý fenomén sítě Twitter; australská anabáze srbského tenisty z pohledu komunikace.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Denisa Hejlová – 12. 1. 2022
Hostem byla vedoucí Katedry marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová.
-
V Česku skoro zázrak – nová vláda naváže ve školství na tu končící
Na přechodu mezi vládou Andreje Babiše (ANO) a kabinetem Petra Fialy (ODS) se na školství usmálo štěstí. Předání agendy bude rychlé a hladké.
-
Největší problémy učitelů a žáků? Zamýšlí se předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová
Co říká na maturitu bez zkoušky? Jak se učitelé cítí po téměř roční distanční výuce? Jaké jsou největší problémy pedagogů, ale i žáků a studentů? Moderuje Šárka Maixnerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.