Denis Diderot: Jeptiška (1/15)

Jeptiška
Jeptiška

V sugestivních dopisech líčí zvrhlosti ve francouzských klášterech 18. století. Poslouchejte do pondělí 15. ledna 2018.

Sotva 23letá Zuzana Simoninová prosí v dopisech, určených markýzi de Croismare o pomoc ve svízelné životní situaci. Doufá, že ji tento ctnostný šlechtic vyslyší a konečně se jí podaří zmírnit rány krutého osudu. S upřímnou snahou mu popisuje události svého života za zdmi klášterů, které během svého života vystřídala, a prostou touhu po bytí mimo řeholi.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Účinkuje: Barbora Goldmannová a (v 15. díle) Jan Grygar
Autor: Denis Diderot
Překlad: Věra Smetanová
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Rozhlasová úprava: Radek Brož
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno v Brně v roce 2017.

Autenticky pojatý příběh jeptišky, působí místy naivně i dojemně, což je mistrný záměr autora. Diderot je v textu přítomen, neboť mnohé zápletky a nástrahy osudu, které jeho hrdinka překonává, jsou tak bizarní, že je možné za nimi odkrýt autorův ironický tón.

Četba doplněna o dodatek

Prostřednictvím románu v dopisech, kterému dominuje nezkušená a morálně nezkažená ústřední hrdinka, se osvícenecký spisovatel a filozof Denis Diderot zaměřil na kritiku soudobé společnosti. Zejména život ve francouzských klášterech v 18. století popsal jako nesvobodná místa, ve kterých se líhnou zvrhlé myšlenky a činy.

Klasické dílo světové literatury, které vyšlo až posmrtně v roce 1796, je v rozhlasové četbě na pokračování doplněno i o dodatek Denise Diderota, ve kterém vysvětluje důvody, jež ho vedly k sepsání tohoto tehdy skandálního díla.

Čtěte také

Nemůžete najít starší díly? Nápověda

Spustit audio
autoři: Hana Hložková, Denis Diderot