Demokracie a království

18. červen 2001

V neděli si valná hromada Českomoravského fotbalového svazu demokraticky zvolila nového předsedu, když před tím demokraticky odvolala dosavadního, který je ve vězení kvůli obvinění z úvěrových podvodů. ODA si demokraticky zvolila předsedou politika, který již jednou v jejím čele stál, poté co dosavadní předseda spojil svou kandidaturu s politickou orientací strany - byl ochoten se ucházet o vedení strany konzervativní, nikoli liberální.

Do třetice pak o víkendu proběhly parlamentní volby v Bulharsku. Oficiální výsledky se dozvíme ve středu, ale odhady hovoří o tom, že výrazně zvítězilo hnutí podporující Simeona II. Demokraticky se do bulharské politiky vrací car, který byl v roce čtyřicet šest ve svých devíti letech donucen odejít do exilu, poté, co v referendu byla zrušena monarchie. Car to nikdy neuznal a je ochoten ji obnovit, pokud tak lid demokraticky svolí.

Jak je vidět, demokracie je velmi univerzální nástroj rozhodování. Hlasováním lze dospět z bláta do louže, předjímat budoucnost anebo se vracet do minulosti. A snad je možné volit všechny tyto možnosti současně. Bulhaři zvolili minulost, a to radikálně, když pominuli tu komunistickou a vrátili se až k monarchovi. Současně ovšem volili budoucnost: Prioritami cara jsou NATO, Evropská unie, hospodářská politika v souladu s politikou mezinárodních institucí a USA. Car slibuje, že zatočí s korupcí a bude lépe. Tým ekonomických odborníků Simeona II. tvoří Bulhaři žijící v zahraničí, kteří udělali kariéru ve finančních institucích. Nikdo je pořádně nezná a nelze říct, zda Bulhaři nakonec nezvolili tu cestu z bláta do louže. Taková už ale demokracie je - předem jasné není nic.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?