Dědečkův talent jsem bohužel nezdědil, říká vnuk Josefa Lady

16. prosinec 2010
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Lada

Hodinu před polednem jsme ve čtvrtek (16. prosince) strávili s Josefem Ladou, vnukem známého spisovatele, malíře a rodáka z malebných Hrusic.

Péče o odkaz a dílo slavného malíře se v rodině dědí. Josef Lada ml. převzal "otěže" po smrti svého otce Jana Vrány v r. 1994 a jak nám řekl, je to práce na plný úvazek. O dědečkovi slýchal od rodičů často. „Mluvilo se o něm takřka denně, hlavně ve spojitosti s jeho prací. Když se na něj vzpomínalo, tak hlavně na jeho kreslířské začátky. Moje maminka mu musela často vařit kávu a nacpávat fajfku.“ Josef Lada prý žil svou prací denně, protože měl hodně zakázek. Ve volných chvílích, hlavně v 50. letech, se ale rád "nechával vyvézt" na výlet autem za krásami české krajiny. Často navštěvoval místa kolem Vltavy a Mělníka.

Josef Lada

Kde se v rodině vzaly umělecké sklony prý nikdo netuší. Malíř Josef Lada pocházel z ševcovské rodiny. Od dětství si ale maloval a ve škole byl chválen. Časem se vypracoval a jeho obrázky krajiny kolem Hrusic, vodníků, ponocných, divoženek, kocoura Mikeše a dalších obletěly svět. Jeho vnuk ale dědečkovo umění nezdědil. „Ve škole jsem se s kreslením trápil. Občas mi učitelé výkres dovolili odnést domů a tam jsem ho, za vydatné pomoci maminky, předělal, abych mohl dostat aspoň dvojku,“ přiznal Josef Lada ml.

Obrázky malíře Josefa Lady jsou populární zvláště v Japonsku. „Je to tím, že Japonci mají rádi naši kulturu tak nějak všeobecně.“ V zahraničí se poslední výstava konala před 10 lety, a to v Rize. „Tam jsem se jel podívat,“ řekl vnuk Josefa Lady, který často a rád zajíždí také do Hrusic, kde se jeho dědeček narodil a kde se jako malý kluk setkával s místními, kteří jeho dědečka měli v paměti. Dodnes jsou prý naživu lidé, kteří se jako malé děti s malířem ve vesnici potkávali. „Tvrdí, že to byl příjemný a laskavý člověk a jsem rád, že vzpomínky na něj se ještě dají vystopovat. A je to dobře,“ uzavřel.

Josef Lada

Více si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Burešovou.

autor: eh
Spustit audio