David Košťák: Tahle země není pro mladý

Tahle země není pro mladý

Původní rozhlasový western o putování Divokým západem za dospělostí. Poslouchejte v premiéře do soboty 7. dubna 2018.

Hlavním hrdinou rozhlasového westernu je Davy, kluk s hlavou v oblacích, který si nejraději celé dny píše do svého zápisníku. Po smrti matky ale musí rychle dospět a vydat se do světa najít svého otce a především sebe samého. Divoký západ je ale plný přestřelek, kovbojů na koních a indiánů. Mezilidské vztahy určuje právo silnějšího a malý bílý kluk je pro drsné chlapy snadnou kořistí. Jak se s tím Davy vyrovná? A kdo je jeho otcem?


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Účinkují: Marek Lambora (Davy), Honza Hájek (vypravěč), Ladislav Hampl (Rys), Tereza Dočkalová (Rijanka), Rostislav Novák (vězeň), Marie Štípková (Ryska), Barbara Lukešová (matka), Lucie Juřičková (paní Johnsonová), Ondřej Brousek, Martin Písařík, Radek Holub (kovbojové), Roman Špála (ostraha).
Napsal: David Košťák
Dramaturgie: Lenka Veverková
Hudba a hudební design: Ondřej Gášek
Zvukový mistr: Jitka Kundrumová
Produkce: Dana Reichová
Režie: Izabela Schenková
Natočeno v roce 2018. Premiéra.

Autor hry David Košťák přiznává, že western, typický žánr americké dobrodružnéliteratury a filmu, nikdy v lásce neměl: „Od dětství jsem poměrně netrpělivý a faktor času, který zde hraje důležitou roli, byl na moji pozornost poměrně velké sousto. Můj děda byl však celý život milovníkem westernu, a to se mi snažil předat. Tahle země není pro mladý je tedy mojí snahou přistupovat k tomuto žánru mladýma, nedočkavýma očima. Chtěj jsem napsat western, který by bavil i mě a vyvrátil představu, že tenhle žánr není pro mladý.“

Hudební design Mrtvého muže

Podobnou představu měl i hudební designer Ondřej Gášek: „Šlo mi především o jednoduchost a jakousi syrovou prázdnotu, kterou jsem v pomyslné krajině, kde se příběh odehrává, cítil. Minimální instrumentací jsem chtěl dosáhnout podobné atmosféry, kterou má například americký film Dead Man.“ I přestože hudba by se rozhodně nedala označit za „westernovou“, při výběru hudebních nástrojů se Gášek Divokým západem inspiroval.

Pro indiánskou vesnici spolu s Pavlem Čadkem (cello) a Ladislavem Šiškou (marimba a perkuse) zvolil indiánský buben z Nebrasky, šustidlo z medvědí kůže vyrobené Indiány z Ameriky napodobující cvrkot cvrčků či marimbu. „Tou jsme dobarvili a odlehčili těžkou lyriku, kterou ztvárňovalo cello v emotivních částech,“ dodává Gášek. Režisérka Izabela Schenková do hlavní role Davyho obsadila 22letého Marka Lamboru.

V jeho podání vyroste Davy z ustrašeného, naivního kluka v sebejistého a nebojácného mladého muže, který je v mnohém dospělejší než jeho otec. I když by se nabízelo tvrdit, že hra pojednává o dospívání, věk je v ní spíše mentální veličinou. Děti se někdy totiž chovají dospěleji než jejich rodiče. A hlavní postava Davy je právě příkladem kluka, jehož okolnosti donutily dospět předčasně.

Čtěte také