Data v albu, ne datumy v albumu

12. květen 2014

Podle četných posluchačských dotazů soudíme, že stálé potíže nám dělají slova přejatá z latiny a řečtiny. A není to jen jejich výslovnost, ale také jejich skloňování.

Mezi opravdu časté pochybení patří skloňování podstatných jmen zakončených na -um jako album, datum. Obě slova jsou běžná, často užívaná, bohužel nezřídka špatně.

Zapomíná se totiž na jejich zařazení k střednímu rodu, takže přecházejí ke skloňování mužskému, a tak slyšíme i ve veřejných oficiálních projevech tvary jako od toho datumu, navržené datumy místo toho data (podle vzoru město), navržená data.

Stejně se chová v povědomí mnohých uživatelů slovo album s chybnými tvary toho albumu či ty staré albumy místo tvarů s vynecháním zakončení -um, tedy toho alba, ta stará alba.

U jmen, která končí na -ium, takové chyby nebývají a skloňují se náležitě: do gymnázia, lapidária, krematoria, stadia, sympozia, ne do gymnáziumu.

autor: Jaroslava Hlavsová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.