Daniela Zbytovská: Šotkové

26. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vydejte se do světa zlomyslných mužíčků, kteří lidem působí podivné i legrační neplechy. Čtou Barbora Seidlová, Daniela Zbytovská a Nikola Zbytovská.

Autor: Daniela Zbytovská
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 20. 5. 2019

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly může najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

Šotek Javora

Šotek Javora pocházel z města Javorník, miloval mléko a chodil ho tajně upíjet do různých domů. Jednoho dne se však usadil u Mráčků a kromě mléka, které zničehonic začalo „mizet“, za sebou zanechával suché javorové listí a drobky od rohlíků. A právě to způsobilo velké nepříjemnosti Aničce a Oldovi, jejichž čistotná maminka byla z toho nenadálého nepořádku velmi nešťastná.

Šotek Hlupka

Jeden z nejzákeřnějších šotků se jmenuje Hlupka. Je tak omezený, že vůbec netuší, jak velké problémy lidem způsobuje. Komu se podařilo vyhnout jeho kouzelnému trychtýři, kterým nalévá do hlav nesmysly, ten hned pozná místo, kde se Hlupka vyskytuje. A právě s tímto šotkem si museli poradit spolužáci Ivetka a Péťa ze Starého Města.

Šotek Ruda z Rudice

Domácí šotek jménem Ruda žil ve vesnici Rudice. Zpočátku se specializoval na dětské pokojíčky, ve kterých schovával kostky od stavebnic, ničil hračky a trhal listy z knížek. Měl z toho velkou radost, protože dělat lotroviny je jeho šotkovská práce. Naštěstí ho trojice chytrých dětí přesvědčila, aby svou „pracovní náplň“ pozměnil tak, že se nakonec stal nejoblíbenějším obyvatelem Rudice.

Šotkové Chrupka a Mlska

Šotkové Chrupka a Mlska pracují společně. Tato dvojice má spadeno na každého, kdo se rád láduje sladkostmi a jinými pochutinami. Když započne svou práci Mlska, je víc než jisté, že v ní pokračuje Chrupka. Málokdo se totiž udrží v takové kondici, aby s plným břichem nezačal usínat nebo jen „pochrupkávat“. O tom, že vyhnat dvojici lstivých šotků je velmi obtížné, se přesvědčili Vojta a Jaruška na návštěvě u tety v Praze.

Šotek Ztracena

Na půdě staré školy v Mikulově se usídlil šotek Ztracena. Shromažďoval tam nejprve obvyklé předměty denní potřeby, ale později si – podobně jako středověký šotek Titivillus, zahrával s abecedou. Konkrétně s písmenem „D“, které se nejprve ztratilo ve třídě paní učitelky Vávrové a pak v celém městečku. Nešťastná češtinářka musela společně s třídou 3. A vymyslet na záludného šotka důmyslnou past.

Šotek Skříňa

Šotek Skříňa má spadeno na každý šatník a botník, který máte v domácnosti. O tom se na vlastní kůži přesvědčila Kristýnka Sedláčková z Brna. Nejprve si myslela, že se její maminka spletla, protože jí nachystala do školy výstřední oblečení. Když se však jako hastroši začali oblékat také babička s dědečkem, kteří byli jinak elegantní, začalo jí to celé vrtat.

Šotek Ramza

Šotek Ramza s velikánským břichem a rudými rozcuchanými vlasy žil v Jeseníkách. Jmenoval se podle vesnice Ramzová, kde způsobil krátce před začátkem slavné pouti tak velké lotroviny, že se ho hlavní organizátor, pan Jón, potřeboval velmi chytře zbavit. A to se nakonec stalo. Panu Jónovi se totiž podařilo darebného skřítka přinutit k dohodě, kterou musí každý šotek dodržet, protože je to otázka šotkovské cti.

autor: Hana Hložková
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?