Daniela Fischerová: Památník

Autorka Daniela Fischerová při natáčení minutové hry

Autobiografické vzpomínky na dětská léta čte Daniela Fischerová. Poslouchat můžete až do pátku 26. sprna 2016.

Dějiště: škola na takzvaném Čapajáku, Čapajevově náměstí v Praze, dneska Lobkowičáku. Doba: končí 50. léta. Je mi osm, a pak víc.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Začíná to dramaticky, mám spor se samotným Bohem! Naši mě zapsali na nábrdle, sami nemají ve věcech víry jasno, ale chtějí, abych měla všeobecné vzdělání. Nábrdle se ještě vyučuje, ale na vysvědčení už není, je to podivný zájmový kroužek a je nás tam pár. Jenže koliduje s jediným programem pro děti v televisi. Ta je malá, černobílá, píše se se -s- a jedinkrát za týden v ní bývá skvělá Štěpánka Haničincová. Nechci Pánaboha, nechci věčnou spásu, chci Štěpánku...

...o pár let později se naší sestrou stane Kuba a my se máme učit španělsky. Španělsky neumí vůbec nikdo a vedením kroužku španělštiny je pověřena stará paní učitelka Navrátilová. Je o jednu lekci před námi. Na první hodině říká Habana, na druhé se opraví a vyslovuje Havana. Kroužky kubánštiny jsou zas zrušeny.

Povídka spisovatelky a dramatičky Daniely Fischerové byla v původní verzi poprvé publikována v souboru Mé dětství v socialismu, který vyšel k 25. výročí sametové revoluce.

Napsala a čte: Daniela Fischerová
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2016