Dálkové plavání je pro mě meditace, říká nejotužilejší Čech Jaroslav Chytil

Jako 58. člověk na světě přeplaval Severní kanál mezi Severním Irskem a Skotskem. Ke svému prvnímu pokusu si vybral to nejtěžší z plavecké výzvy Ocean´s seven.

Otužovat se začal v roce 2011. Poté začal plavat celoročně a k zimnímu plavání přidal i to dálkové. Na přeplavbu Severního kanálu trénoval dva roky. Nejtěžší je podle něj pro nízkou teplotu vody a všudypřítomné medúzy. „Je tam asi pět druhů medúz a ten jeden druh je zvlášť nepříjemný. Plavci se tam začnou dusit, mají křeče a nedokáží plavat dál,“ říká.

Jaroslav Chytil po 16 hodinách a 4 minutách ve vodě

Člověk podle něj musí být odolný nejen fyzicky, ale také psychicky. „U skotského pobřeží začínají proudy různě ze stran, může vás trefit odliv a spousta lidí to nevydrží psychicky. Pobřeží se nepřibližuje a plavete de facto na místě,“ popisuje.

Dálkové plavání je pro něj jakousi formou meditace. „Je to pravidelný pohyb, dýcháte relativně pravidelně a uvádí vás to do takového speciálního meditativního stavu. Ne všichni mají to štěstí,“ říká.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.