Dakarský deník 18 – Dakar má expandovat do dalších zemí

17. leden 2011

Třináctidenní jihoamerickou pouť územím Argentiny a Chile dlouhou přes devět a půl tisíce kilometrů završil včera závěrečný ceremoniál v Buenos Aires. Tím odstartovaly také dohady, kde se pojedou příští ročníky dakarského dobrodružství.

Přestože by si to spousta závodníků i fanoušků rallye Dakar přála, domů do Afriky se tenhle pouštní závod, zdá se, jen tak nevrátí. Vyhnali ho odtamtud v roce 2008 při jubilejním 30. ročníku teroristé. Situace na černém kontinentu se od té doby z bezpečnostního hlediska spíš ještě zhoršila.

Organizátoři byli tehdy nuceni rychle najít nové místo, kde by se slavný motoristický maratón mohl jet. Našli ho v Jižní Americe ve státech, které jsou ochotny za to, že se u nich Dakar koná, pořadatelům dobře zaplatit. Navíc je v Argentině a Chile mnohem jednodušší organizace a všude jste blíž civilizaci.

To se projevuje třeba také tím, že letos byl signál mobilního telefonu ve všech dakarských bivacích. O tom si mohli novináři v Africe nechat jen zdát. Tam to nešlo jinak než s použitím satelitní techniky. Jižní část amerického kontinentu prostě rallye Dakar v nejbližší době jen tak neopustí. „Do roku 2015 by rallye měla zůstat v Jižní Americe, ovšem není to omezené pouze na území Argentiny a Chile, ale v úvahu je také Brazílie, Paraguay nebo Peru,“ říká Jaromír Martinec, člen posádky brazilské tatry řízené Andréem De Azevedem.

Podle zákulisních informací už to má kromě Argentiny a Chile takřka jisté také Peru, kde by Rallye Dakar 2012 mohla končit. O to však moc stojí také vlivný chilský prezident a miliardář Piněra. Kromě zmíněné Brazílie a Paraguaye by se později mohla přidat i Bolívie, která patří k zaostalejším zemím tohoto regionu.

Organizátoři by tuhle tajenku měli podle tradice odhalit v březnu.

autor: jař
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.