Cyril Höschl: Naděje, že budoucnost bude lepší, je pro lidstvo evoluční výhoda

30. prosinec 2019

Proč bývají silvestrovské oslavy spojované s bujarým veselím, a ne s obavami z toho, co přinese nový rok? Na vině je systematická chyba uvnitř nás, vysvětluje psychiatr.

„Kdybychom znali svou budoucnost a věděli, že mě zítra přejede auto a vás nedej bože trefí šlak, tak bychom to rovnou zabalili,“ konstatuje v pořadu Jak to vidí psychiatr Cyril Höschl.

„Chováme v sobě často nesprávnou naději, že budoucnost bude lepší. A to nás vede k tomu, že se pořád o něco snažíme.“ Stejný mechanismus lidi motivuje i k naději na výhru v loteriích, přestože matematická pravděpodobnost výhry je mizivá.

Evoluční výhoda lidstva

„Tato nadměrná očekávání se budí při každé rituální a ceremoniální příležitosti, jako jsou třeba právě oslavy nového roku. Takže spíš než do pláče nad rozlitým mlékem vkládáme naději do roku budoucího. Oslava to dobré jakoby přivolá.“

„Když připustíme, že nás v životě očekává mnoho nepříjemných událostí, tak a priori jim podléhat znamená snížený pud sebezáchovy. Ale takhle to naštěstí nefunguje.“

„Naše optimistické nastavení do budoucna je evolučně tak výhodné, že vlastně vede k tomu, že tady lidstvo ještě pořád je.“ Jen pár depresivních jedinců toto příznivé očekávání ztrácí, což někdy vede až k sebevraždě. 

Oběti beznaděje

Pietní místo před Fakultní nemocnicí v Ostravě-Porubě, kde bylo zavražděno 7 lidí.

Někteří silně traumatizovaní přitom mohou sáhnout i k tomu, že usmrtí kromě sebe také ostatní, podobně jako před několika týdny útočník v ostravské nemocnici. Psychiatrie tento fenomén označuje jako rozšířenou sebevraždu.

„Někdo, kdo je krutě nespokojený se sebou, se svým životem a svou existencí, ale zároveň s okolím, které z toho obviňuje, může spáchat sebevraždu tak, že takzvaně vezme ostatní s sebou,“ vysvětluje Cyril Höschl.

„Buď proto, aby je vytrestal a pomstil se jim. Anebo proto, že je nechce na tomto světě nechat a opustit je. Třeba když matka spáchá sebevraždu a předtím zabije své děti.“

Další témata rozhovoru: Kdy končí druhé decenium? Co v nás vyvolávají mediální kauzy? Je u duševních onemocnění vhodnější prevence, nebo léčba? Jak je na tom dětská psychiatrická péče u nás?

Spustit audio

Související