Cyril Höschl: Demokracie je možná jenom v zemích s určitým HDP
Vzhledem k nemoci politoložky Vladimíry Dvořákové jsme dnes vysílali reprízu Jak to vidí Cyril Höschl z 3. ledna 2017. Připomeňte si, co psychiatr řekl.
Přečtěte si o dvou zajímavých studiích. Jedné ekonomické z pera amerického žurnalisty indického původu a druhé psychologické o genetické danosti smyslu pro spravedlnost.
„Celá společnost je orientovaná na to, aby uspokojovala svoje potřeby především materiální. V druhé řadě teprve kulturní. Míra spokojenosti tak do určité míry s ekonomickým stavem souvisí,“ upozorňuje ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Ne dostačující podmínka demokracie
„Fareed Zakaria dokládá, že demokracie je možná jenom v zemích s určitým hrubým domácím produktem. Nad něj je stabilní, kolem něj je labilní a pod něj není vůbec možná. Tam jsou možné jenom diktatury. A na to se zapomíná.“
Podle Höschla to můžete vidět na vývoji zemí a společnosti v Africe a na středním Východě. „Ale ani to nestačí. Ve chvíli, kdy je tahle podmínka splněna, se ukáže, že je sice nutná, ale není dostačující. A na to, co chybí, má každý jiný názor.“
Frustrace z nespravedlnosti
Jenže ani demokracie není zárukou spokojenosti. I Češi se mají objektivně nejlíp v dějinách: „Průměrná mzda i medián je nejvyšší, jaké kdy byly. Dožíváme se nejdelších životů. Máme nízkou dětskou úmrtnost. I chudí se mají lépe než dřív,“ vypočítává Höschl. Přesto roste frustrace.
„Asi chybí psychologická nebo duchovní kotva, která utváří pocit smyslu existence. A ten negativní pocit je navíc ještě živen nespravedlnostmi kolem nás a selháním justice.“ Psychiatr upozorňuje, že smysl pro spravedlnost je kupodivu vrozený. Existují pokusy na opicích, které to dokládají.
Jako opice
„Ošetřovatel měl v klecích dvě opice, které na sebe viděly. Obě naučil zapanáčkovat, za což dostaly hroznové víno. To je pro ně lahůdka, naproti tomu syrovou bramboru nemusejí. A jednou dal té jedné hroznové víno, ale té druhé syrovou bramboru. Ta opice se urazila a vztekle ji po něm hodila. Protože tohle se přece nedělá, když ta druhá dostala hroznové víno.“
Pocit frustrace z toho, když spravedlnost selhává, máme tedy hluboko v genech, vysvětluje si Höschl. „Nelze se ho zbavit. A tak může být zdrojem frustrace společnosti, kde se rozevírají nůžky mezi tím, co hlásá zdravý rozum, a tím, co se formálně pěstuje.“
Děkuji za bolest
Náš pocit štěstí je podle psychiatra taky z velké části složený ze schopnosti umět se radovat z maličkostí. „Když se ale dlouho nic hrozného neděje, tak vznikne inflace tohoto dobrého pocitu. Přestaneme si ho vážit. O tom hezky zpíval Kryl: Pro sladkost usnutí děkuji za únavu... Když kontrasty mizí, lidi dostanou roupy.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka