Čurající chlapeček v Bruselu měl modrotiskový obleček od Alice Klouzkové
Čím jí učarovaly tradiční textilní techniky jako třeba modrotisk? Proč se pustila do pěstování borytu barvířského? A jak se cítila, když v Bruselu oblékali čurajícího chlapečka do prvního českého oblečku právě od ní?
Související
-
Olympijská kolekce připomíná jihomoravský kroj a díky modrotisku i tradiční japonské oblečení
Čeští sportovci budou na OH v Tokiu atraktivní i pro domácí japonské fanoušky. Tedy alespoň co se týká oblečení. Nástupová kolekce českého týmu totiž spojuje obě kultury.
-
Poslední naši formíři pro modrotisk Milan Bartoš a Jaroslav Plucha. Mistři práce s kovem a dřevem
Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou našimi posledními formíři pro výrobu modrotisku. Jsou tedy součástí řemesla zapsáno na seznamu UNESCO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.