Čtyři rozporuplné verze výpovědi

Studna

První výslech byl povolen jen na 5 minut hned první den. Svědek vypovídal tak, aby podezření nepadlo na jeho rodinu, ale na cizí osobu.

První verze

Uvedl, že ho otec poslal s vědrem pro vodu kolem 23:00. Když vytáhl okov s vodou, někdo ho uchopil zezadu za temeno hlavy, 2x řízl na krku. Padl na kolena a někdo ho řízl na zápěstí levé ruky, chytil za zadek a po hlavě shodil do studny. Voda ho ale probrala a on začal vylézat.

Když byl asi v polovině, spadlo do studny další tělo. Měl pocit, že je to otec. Tělo šlo hned ke dnu. Vylezl ze studny, domek hořel. Volal o pomoc, nikdo se mu neozval. Bál se dalšího napadení, a proto odešel od hořícího domku, přelezl plot a utekl.

Rozpory:

  • u studny nebylo žádné vědro/konev (vědro stálo v předsíni zcela prázdné a po požáru pod ním bylo čisto, zahradní konev stála plná na záchodě)
  • požár byl založený na dvou místech hořlavým hnojivem Travex, které měla rodina v domě (pachatel by si nejspíš přinesl vlastní hořlavinu)
  • vysoký plot kolem celého pozemku nebyl poškozený a vrata na pozemek i dveře do domu byly zamčené
  • na místě činu se našly jen stopy členů rodiny, nikoho jiného

Druhá verze

Otec ho neposlal pro vodu, nikdo neznámý ho nenapadl, ale udělal to otec. Ten zabil matku, pak syna odvedl ke studni, zranil a strčil do ní (předtím musel poničit stromky).

Třetí verze

Otec zabil matku, pořezal se, poškodil stromky. Pak odvedl syna ke studni a vyzval ho, aby do ní skočil. Před skokem do studny se syn pořezal sám (měl obavy, že se neutopí). Nemohl se ale utopit a vylezl ze studny tak, že se opřel zády o stěnu studny a nohama a rukama protější stěny studny.

Čtvrtá verze

Otec zabil matku, donutil syna se pořezat a shodil ho do studny. Pak se pořezal otec a skočil do studny. Při pádu srazil zpět do studny vylézajícího syna a snažil se ho utopit. Syn se ubránil, vylezl ze studny výše popsaným způsobem a utekl.

Soudní lékař potvrdil, že oděrky na kolenou, zádech, loktech a konečcích prstů svědčí o tom, že syn vylezl ze studny způsobem, který popsal. I přes své postižení. Lékaři navíc u otce už v minulosti diagnostikovali neuropsychologickou konstituci. Případ byl tedy na základě čtvrté verze ještě v roce 1968 zastaven a uzavřen (domnělý pachatel – otec – byl mrtev).

Zpět na případ: Studna