Čtvrteční předpolední setkání patřilo Miro Žbirkovi

11. říjen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miro Žbirka

Miroslav Žbirka letos v létě vyrazil nahrát hned dvě nové písně přímo do legendárního studia v Abbey Road. Jak vše probíhalo, a nejen to, si můžete poslechnout v audiozáznamu rozhovoru.

Pozveme také na velký narozeninový koncert 8. listopadu, který nese název „Happy Birthday“.
Vše nejlepší popřeje slovenskému i Zlatému slavíkovi Eva Kvasničková na vlnách Dvojky ČRo.

Své dotazy můžete psát na mail: jejakaje@rozhlas.cz.

Miroslav Žbirka (* 21. října 1952, Bratislava)
V popmusic začínal ako člen skupiny Modus. V roku 1977 získal spoločne s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. V období 1976 - 1980 natočil s touto skupinou dnes už klasické hity Dievčatá, Drahá, Zažni a ďalšie. V roku 1981 založil s Lacom Lučeničom skupinu Limit a vydal sa na sólovú dráhu. Prvý sólový album dostal názov Doktor Sen.
V roku 1982 sa Miro stal československým Zlatým slávikom – ako prvý interpret zo Slovenska - a v tom istom období tiež zvíťazil na medzinárodnom festivale v rakúskom Villachu s pesničkou Love Song (V slepých uličkách), kde získal aj cenu radia O3.
Nasledovala ďalšia zlatá Bratislavská lýra za pieseň Nechodí a ponuka nemeckých producentov na spoluprácu s firmou RCA. V tejto gramofirme nakoniec vyšli 2 LP a celý rad singlov.
Za obdobie svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v muzikáli Neberte nám princeznú a natočil celý rad autorských albumov. Po dvadsiatich rokoch si Miro niekoľkokrát zopakoval víťazstvo v ankete Zlatý slávik, tentoraz na Slovensku a absolvoval viacero koncertných turné vrátanie zatiaľ posledného so symfonickým orchestrom. Stal sa niekoľkokrát Osobnosťou televíznej obrazovky (cena OTO).
Zatiaľ posledným radovým albumom je album Empatia z roku 2009, ktorý bol tiež nominovaný na album roka českých hudobných cien Anděl.
Více si můžete přečíst na oficiálních webových stránkách Miroslava Žbirky

Legenda v kategorii Zpěvák Miroslav Žbirka

Od začátku zaří vysíláme v magazínu Je jaká je novou, cca 10 minutovou, rubriku Slavné příběhy. Tento týden nahlédneme do života zpěvačky a herečky Laďky Kozderkové. A přidáme i soutěžní otázku o zajímavé ceny. Slavné příběhy vysíláme od 9:30 hodiny.

Po 10:00 nás čeká poradna, na svět se podíváme očima Martina Ježka a čeká nás i Styl s Alenou Kumstýřovou.

autor: Eva Kličková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.