Co znamená vinařská zkratka VOC a kde certifikaci používají?

21. září 2012
Rada pro tento den

Jako spotřebitelé jsme si zvykli na dělení vín podle cukernatosti hroznů. Ten dělí vína podle cukernatosti hroznů, a to na vína stolní, zemská, jakostní a jakostní vína s přívlastky kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí a dalšími. Systému hodnocení se říká germánský.

Románský způsob hodnocení

Nyní se však v České republice rozvíjí druhý evropský systém značení, který vedle cukernatosti zohledňuje půdní a klimatická specifika vinařských oblastí, tedy tzv. terroir, což francouzsky znamená kraj, půda, zem. Právě místo původu dává vínům nezaměnitelný, jedinečný charakter. Tomuto systému se říká románský způsob nebo také apelační systém.

Jak se hodnotí ve světě?

Ve vyspělých vinařských zemích, jako je Francie, Itálie či Španělsko, se používá jen tento románský – apelační systém. V sousedním Rakousku existují již téměř 10 let souběžně oba systémy – tedy románský i germánský. Nyní se tak z části děje také v České republice.

Víno Originální Certifikace

Znojemská vinařská podoblast byla v Česku první, které roku 2009 zavedla apelační systém označování vín, tedy označení VOC Znojmo. Iniciály znamenají Víno Originální Certifikace. Značku VOC Znojmo mohou používat pouze odrůdová vína Sauvignonu, Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného nebo jejich cule. Hrozny musí mít sladkost nejméně 19 °NM, byly určeny pro výrobu přívlastkových vín, hektarový výnos nesmí překročit 7 tun; hrozny byly sbírány ručně a víno musí splňovat řadu další přesně vymezených kritérií.

Historie

Systém VOC Znojmo se velmi osvědčil, a tak v roce 2011 vinaři v obcích okolo Velkých Pavlovic založili VOC Modré hory. V něm jsou zařazena červená vína z modrých hroznů, a to Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Poté se k systému označování přidal VOC Mikulov, který zahrnuje hned 7 odrůd révy vinné (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré, Pálava a Svatovavřinecké). Od roku 2012 se o hodnocení VOC Pálava ucházejí vína jediné odrůdy, a to Ryzlink vlašského, kterému se v alkalickém vápenitém podloží v okolí Pálavy mimořádně daří.

Další informace o víně a vinařství najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio