Co jsme připravili na státní svátek 28. října?

27. říjen 2009

28. října oslaví naše republika už 91. výročí své samostatnosti. Je to zajímavé datum. Zajímavé proto, že se netýká pouze nás, Čechů, ale také, přestože si to málokdo z nás uvědomuje, i našich sousedů na Slovensku.

Slováci v současnosti tvoří nejpočetnější skupinu cizinců na našem území, ale je až unikátní, že je většina z nás za cizince vůbec nepovažuje. Zřejmě to zaujalo moderátora Dobrého jitra, Pavla Kudrnu, který se do země, jíž vévodí majestátné Vysoké Tatry s cestičkami vyšlapanými bači či dravá řeka Váh, vydal. Společně s reportérem Jiřím Kokmotosem tu natočili tři příjemné hodiny reportáží, rozhovorů a postřehů místních obyvatel. Užijeme si je mezi 5:05 a 8:00 hodinou.

"Být Čech" nemusí nutně znamenat, že v České republice žijeme. Jako důkaz předložíme pořad "Hledání domova". Redaktorka Zuzana Vojtíšková se v něm vydá za lidmi, kteří byli nuceni svou vlast opustit, a přestože v ní několik desetiletí nežily, znají a milují ji možná ještě hlouběji než kdykoliv předtím. Kudy vede cesta k domovu a co všechno ji tvoří? Dozvíme se po 8:05 hodině

Vážné téma nahradí v 9:05 půlhodinka československé popmusic. V pořadu, který připravil Jaroslav Císař, nás čekají písničky v podání zpěváka Václava Neckáře, skupiny Modus a dalších.

Ač si československé samostatnosti užíval pouhých 20 let, bude se sváteční program ČRo 2 - Praha sestávat i z jeho díla. Na povídku "Ztracený dopis" prozaika, dramatika, novináře, fotografa a vůbec jedné z nejvýznamnějších postav české kultury, Karla Čapka, se můžeme těšit, v podání Zdeňka Kupky, v 9:30 hodin.

Karel Čapek

Trošku investigativního novinářství připravil redaktor Stanislav Motl, který se vydal po stopách, možná ukradeného, carského pokladu. Existují v minulosti československých legií i takto pochmurná fakta? Pořad "Zlatý vlak", jenž začíná po 10:05 hodině, se to pokusí rozkrýt.

Chvilku poledního odpočinku dopřejí "Nekulaté Kulaté noty." Jak říká Miloš Skalka, dala by se tak nazvat hodinka se zpěvačkou Marií Rottrovou, která se stala tváří Českého rozhlasu 2 - Praha. Od 12:05 hodiny nás čekají ty nejznámější písničky, ale samozřejmě i příjemné povídání s touto stálicí české hudební scény.

Marie Rottrová

Ve 14:30 opět přeřadíme na česko - slovenské vztahy. Postará se o to redaktor Karel Tejkal v cyklu "Velké osudy". I tentokrát se zaměříme na Slovensko, i když ne tak úplně. Milan Rastislav Štefánik byl totiž Slovák rodem, Čechoslovák přesvědčením a světoobčan významem.

Během pěti měsíců roku 1939 se mu podařilo uskutečnit téměř nemožné. A, pakliže by odjel na dovolenou do Švýcarských Alp, nemuselo tomu tak být. Dokázal se vzdát vlastního pohodlí a před začátkem II. světové války tak zachránil 669 židovských dětí. Bez jeho pomoci by jinak pravděpodobně zahynuly v hrůzách vyhlazovacích koncentračních táborů.
Tím člověkem je Sir Nicholas Winton, jenž ovšem dlouho o svém ušlechtilém činu mlčel. Možná, že o to víc se mu pak dostalo pozornosti médií, ale i všech lidí, kteří dokáží ocenit sebeobětování v dobách největšího temna.
Příběh lidské šlechetnosti zaujal i redaktora Tomáše Černého. Natočil proto vyprávění dvou žen, které se jako malé dívky ocitly na cestě do neznáma. Ti odvážní se na ni mohou vydat v pořadu "Wintonův vlak" po 16:05 hodině.

Nicholas Winton

I oni byli "první republika". Karel Kramář, Alois Rašín, Jan Syrový, Ferdinand Peroutka, Jaroslav Stránský, Milada Horáková - Králová, Josef Sudek, Václav Pilát. Osm jmen, která jsou často opomíjena, ale se vznikem naší republiky jsou neoddělitelně spjata. Karel Tejkal po nich pátral v rozhlasovém archivu a našel. V 17:30 hodin poodhalí více v "Rádiu na kolečkách".

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...