Člověk si zvykne i na šibenici, říká vězeňský kaplan

14. duben 2014

Aleš Jaluška strávil 24 let jako duchovní v nejtěžší české věznici. Nijak ho to prý nepoznamenalo. Snad jen v jednom: je teď pro trest smrti.

„Před Valdicemi jsem byl proti. Dnes tvrdím, že ve fungujícím právním systému má trest smrti své místo,“ říká bývalý vězeňský kaplan. „Doživotní trest neměl na mnohé vězně vůbec žádný účinek,“ dodává.

„Řada vrahů jsou slušní lidé, kteří v určité situaci selhali, což je samozřejmě neomlouvá,“ myslí si Haluška, „jiní si ale jsou schopni chladnokrevně propočítat, kdy se jim ještě trest vyplatí, a kdy už ne,“ dodává.

Čtěte také


Otevřete školu a můžete zavřít kriminál

Aleš Haluška se také snažil přimět vězně, aby se sami vzdělávali. Například v angličtině. „Dva vězni dokonce skládali Cambridgeskou jazykovou zkoušku a jeden ji ve vězení dokonce úspěšně složil.“

Aleš Jaluška.jpg

Zamýšlí se také nad „šokem ze svobody“, který prožívají nejen trestanci opouštějící brány věznice, ale i celá naše společnost. „Židé putovali 40 let pouští, aby ztratili mentalitu otroků a naučili se žít jako svobodní lidé. A my jsme zatím jen na půli cesty.“

Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.

autoři: Daniela Brůhová , ert
Spustit audio