Čištění zubů elektrickým kartáčkem je jednoduché. Čas v koupelně ale nešetří. Podle čeho vybírat ten správný?
Hygiena dutiny ústní má svůj význam nejen z estetického hlediska, ale také zdravotního. Špatný stav zubů a dásní totiž ovlivňuje celkový stav organismu. Záněty v ústech mohou způsobit infekce organismu a podle některých výzkumů i kardiovaskulární onemocnění nebo poškození ledvin. Kvalitní ústní hygiena je proto nutností. Vyplatí se používat elektrický zubní kartáček? Zjišťoval dTest.
Elektrický zubní kartáček je v péči o chrup a dásně již standardem. Práce s ním je jednodušší, nikoli však rychlejší. I s elektrickým kartáčkem je nutné čistit zuby minimálně dvě minuty. Vedle běžných elektrických kartáčků, které lze pořídit za několik stokorun, byly do testu zařazeny i kartáčky za více než 10 000 korun. Celkem laboratoří prošlo 11 modelů elektrických kartáčků.
U dražších kartáčků byly navíc kromě účinnosti čištění testovány i jejich přídatné funkce. „Dražší elektrický kartáček lze totiž většinou propojit s mobilní aplikací, která zaznamenává kromě doby čištění a tlaku třeba i to, zda byla použita dentální nit nebo zda byl vyčištěn jazyk,“ vysvětluje redaktorka dTestu Jana Nováková.
Obyčejný, nebo elektrický?
Z hlediska účinnosti čištění však nebyly mezi dražšími a levnějšími elektrickými kartáčky žádné podstatné rozdíly. „Nezáleželo tedy na tom, zda kartáček rotuje nebo jen vibruje, ani na jeho pořizovací ceně. Všechny kartáčky odstranily zubní plak z více než 80 procent.“
Čtěte také
Zda čistí lépe elektrické kartáčky, nebo obyčejné kartáčky, jednoznačně rozhodnout nejde.
„Rozdíl je spíše než v účinnosti čištění v tom, že elektrické kartáčky nás díky časovači v uvozovkách více kontrolují, takže se o zuby staráme pečlivěji a jejich stav je lepší. Velkým benefitem je také to, že usnadňují čištění zubů lidem s hendikepem nebo omezenou hybností rukou,“ upozorňuje redaktorka dTestu.
Nutnost nabíjet
Přesto se u obsluhy rozdíly našly. „Pozorovatelé například hodnotili, jak se kartáček drží, jak snadno se nasazují hlavice, jestli má kartáček senzor tlaku, který upozorňuje na to, že se na zuby příliš tlačí. A ve všech parametrech vyčnívaly kartáčky značky Oral-B.“
Nejzajímavější ale byla kategorie nabíjení a výdrže baterie. „Některé kartáčky vydržely čistit 45 minut, jiné více než tři hodiny. Opravdu velké rozdíly byly ale v době nabíjení. Například kartáček Philips musel zůstat v nabíječce neuvěřitelných 22 hodin.“
Související
-
Diagnostika a léčba zubního kazu
Host: MUDr. Štěpánka Bálková, členka představenstva České stomatologické komory. Moderuje Tereza Stýblová.
-
Herbadent: Na počátku stála touha poznat moc léčivých bylin
Oba milovali farmacii. Jeden rád míchal bylinky, druhý cestoval a léčivé rostliny dovážel. Od prvního společně vyrobeného léčivého vína už to byl k firmě jen krůček.
-
Měří teplotu. Na setinu přesně i s odchylkou půl stupně. Který teploměr je spolehlivý? Poradí dTest
V době viróz je nedocenitelným pomocníkem digitální osobní teploměr. Dá se ale na dnešní teploměry spolehnout? Který typ teploměru změří teplotu nejpřesněji?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.