Císařovna Sissi byla odvážná a ráda provokovala. Co ji spojuje s princeznou Dianou, odkrývá spisovatelka Dagmar Beňaková
Natočily se o ní filmy, napsaly knihy. Jaká byla opravdu císařovna Sissi? „Určitě rozporuplná a v tom je řečeno všechno,“ vysvětluje spisovatelka a odbornice na tuto historickou osobnost v Blízkých setkáních. Má vztah k Německu a Rakousku? Věnuje se i pedagogické činnosti? Kde se poprvé setkala se Sissi? Co hledala císařovna na svých cestách lodí? Čím se vyznačovala doba, ve které žila? Proč Sissi utíkala před dvorskou etiketou? Poslechněte si v audiu.
„Byla hodná i krutá, svobodomyslná a rozmazlená. Byla odvážná a velice upřímná, což v té době bylo nezvyklé. Typické pro ni bylo to, že ráda provokovala a šokovala,“ popisuje Dagmar Beňáková, autorka knihy Toulky po stopách císařovny Sissi.
Kuriozitou, která se na stránky nedostala, je místo, kde novomanželé strávili líbánky. „Bylo to v lovecké chatě u města Neuberg an der Mürz. Vím to od místních lidí, ale není to zcela prokázané. Potřebuji se opřít o další pramen.“
Paralela s Lady Di
Útěky od dvora a všeho formálního ji přibližují k lady Dianě. „Určitě tu paralely jsou: pohádková svatba, odpor k etiketě, úzkosti, diety a strach před novináři. Málo se ví, že Sissi už tenkrát pronásledovali novináři, i když ne v takové míře, jako se to děje teď.“
Související
-
925. schůzka: Sissi
Alžběta Amálie Evženie z rodu Wittelsbachů, tak se jmenovala. Její přezdívka zněla Sissi, ona sama sebe však většinou nazývala Titánií.
-
Diana. Princezna z Walesu, ale také „princezna lidských srdcí“
Ve své době se stala nejfotografovanější osobou na světě. Byla první královskou nevěstou, která měla před sňatkem občanské povolání.
-
Expedice za dietami jako posedlostí a metlou lidstva
Co mají společného Alžběta Bavorská alias císařovna Sissi, básník George Gordon Byron, spisovatel Franz Kafka a herečka Marilyn Monroe? Byli to posedlí dietáři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.