Čína je největším odběratelem pian Petrof. Podle ředitelky tam ale roste i počet plagiátů
Zuzana Ceralová Petrofová je generální ředitelkou slavné české firmy na výrobu akustických pian, která letos slaví 155 let od svého založení. Drží se na trhu už pět generací, přestože za dob komunistického režimu měl slavný podnik namále. Dnes ale vyváží do 65 zemí světa, především do Asie.
„Bavili jsme se s dědou o tom, jak to bylo dřív, ale nevěděli jsme, co se děje za branami,“ popisuje smutnou dobu, kdy ‘všechno patřilo všem‘. „Jediné, co jsme věděli, bylo, že se hodně obchoduje směrem na východ, a to bylo tak všechno.“
Současný trend se ubírá stejným směrem „Síly se koncentrují od Ruska na východ a naším největším odběratelem je Čína. Oni chtějí utrácet za kvalitní tradiční evropské zboží a kupují si od nás ty nejdražší kusy. Ale rostou možnosti plagiátů, které oni umí, takže máme v Číně stále svého právníka a maily chodí skoro denně. Zatím nám to nenarušuje tržby, ani vztahy, ale vždycky se objeví někdo, kdo tak trochu švindluje.“
Nejen to je ale pro firmu úskalím. „Čína je obrovské území. Někde je zima a sucho, jinde ohromná vlhkost. Nástroje mohou praskat. Máme laboratoře, kde všechno tohle simulujeme. Musíme dělat všechno pro to, aby zákazník dostal kvalitní nástroj,“ vysvětluje Zuzana Ceralová Petrofová.
Co všechno zaznamenala historie firmy? Jak se dá zvádnout její vedení a rodina? Do jaké míry se dá modernizovat výroba, která je založená hlavně na ruční práci?
Související
-
Housle, klavír, horolezectví, a k tomu náročná práce specialistky na horskou medicínu
Kristina Höschlová je specialistkou na urgentní a horskou medicínu. Sama šplhá po horách, a navíc hraje na housle a klavír. Její příjmení je vám navíc právem povědomé.
-
Jan Švejnar: Náš přístup v obchodních vztazích s Čínou je více politický, než je potřeba
Donald Trump se rozhodl vést celní válku na více frontách. Kromě Číny chce změnit celní politiku i vůči Evropské unii. Jaké důsledky to bude mít pro světovou ekonomiku?
-
Richard Hindls: Mezi USA a Čínou zatím nejde o obchodní válku...
Američané by dokázali oslabit čínskou ekonomiku, stejně jako Číňané tu americkou. Nevydělal by na tom nakonec ale vůbec nikdo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.