Čí jsou sousedova jablka spadlá k vám? Čí je plot? Kdy soused může na váš pozemek? A jak řešit problém s hlukem? Radí dTest

4. srpen 2022

Spotřebitelská poradna dTest řeší ročně stovky dotazů týkajících se sousedských vztahů. K nejčastějším příčinám neshod patří hluk a zápach. Někdy pomůže domluva. Víte ale, co dělat, když snaha o domluvu selže?

Soužití cizích lidí není jednoduché. Nejvíce obtěžuje hluk a zápach. „Dupající sousedé, kteří bydlí nad vámi v panelovém domě, pouštění hlasité hudby nebo kouř z grilování či ohýnku. To jsou skutečně nejčastější sousedské spory, které naše poradna řeší,“ vypočítává vedoucí spotřebitelské organizace dTest Jana Marková.

Čtěte také

Velkým tématem jsou ale i stromy, s kterými souvisí padající listí nebo přesahující větve na sousední pozemek. „Základní pravidlo zní, že stromy by se neměly vysazovat poblíž hranice. Bohužel toto pravidlo vychází z nového občanského zákoníku z roku 2014, tudíž je aplikovatelné pouze na nově vysazené stromy,“ vysvětluje redaktorka dTestu.

Jasně je však stanoveno, že to, co je na stromě, patří vlastníkovi stromu. Pokud ale ovoce spadne na Váš pozemek, můžete si je posbírat jako vlastník pozemku. „Nejlepší je vždycky domluva. I soused má totiž právo na váš pozemek vstoupit, pokud chce provést údržbu stromu nebo si svoji úrodu otrhat.“

Hranice pozemků

Podobná pravidla platí i pro nižší výsadbu nebo keře. „Pokud sousedé nově vysazují podél plotu keře, musejí dodržet rozestup. U stromů, které dorůstají více než tři metry, musí být rozestup třímetrový. U nižších rostlin je rozestup od hranice pozemku stanoven na metr a půl. Někdy se vyplatí vyzvat sousedy písemnou formou, aby se zdrželi sázení v těsné blízkosti hranic,“ radí Jana Marková.

Čtěte také

Vyzvat sousedy je podle ní vhodné i v tom případě, kdy cokoli přesahuje na váš pozemek. „Pokud ale soused ani na vaši výzvu plevel nebo větve neodstraní, máte právo to udělat i vy. Musí to ale být ve vhodném vegetačním období.“

Komplikovanou záležitostí je i údržba plotů mezi rodinnými domy. Záleží totiž na tom, kdo plot postavil. „Pokud to jasné není, bere se plot jako společný. Každý ho udržuje ze své strany a náklady by měly být rozděleny půl na půl.“

Nadměrný hluk

Velmi častým sousedským sporem je hluk, typicky hlasitá hudba. „Občanský zákoník řeší hluk jako imisi. Pokud jde tedy o produkci nahodilou a přiměřenou místním poměrům, neměl by to být problém. Pokud hluk neodpovídá přiměřeným poměrům, dá se podat sousedská žaloba.“

Nadměrným hlukem může být ale i štěkání psa. „I u štěkání psa platí míra přiměřená poměrům. Pokud jde o domy, které mají zahrádku, je pro ně zpravidla typický i chov domácích zvířat, respektive mazlíčků. Dá se tedy počítat i s tím, že nějakou míru štěkotu je nutné strpět. Pokud je to ale každý den a přidá-li se k tomu podezření, že nejsou dodrženy všechny podmínky chovu, může to být důvod kontaktovat třeba i veterinární správu. Primárním prostředkem nápravy je ale vždycky pokus o domluvu,“ uzavírá Jana Marková.

Spustit audio

Související