Chystáte se koupit svou první travní sekačku?
Pak si určitě přečtěte naše základní rady, jak se při koupi rozhodovat.
Nejlevnější jsou elektrické rotační sekačky
Ve značkové variantě se záběrem kolem 32 cm je můžeme sehnat již od 1500 Kč. Největší modely se záběrem 46 cm pak stojí 8000 Kč a více. Elektrické stroje jsou lehké, jejich údržba je jednoduchá, nevýhodou je nutnost mít přívodní kabel do elektrické sítě.
Alternativou jsou akumulátorové sekačky
Při jejich používání však musíme počítat s tím, že na jedno nabití vydrží pracovat asi jen hodinu, a proto je dobré pořídit si nejméně dva akumulátory. Mají záběr okolo 40 cm a stojí od 10 000 Kč výše.
Nejrozšířenějšími jsou benzinové rotační sekačky
Vyspělejší jsou vybaveny pojezdem, není je tedy třeba při práci tlačit. Nejlevnější značkové stroje stojí kolem 6000 Kč. Výkonnější sekačky s jednoduchým mechanickým pojezdem stojí 10 000 - 35 000 Kč.
Rotační sekačky s režimem mulčování
Umožňují to, že posekaná rozmělněná tráva není vedena do sběrného koše sekačky, ale zůstává na trávníku, kde by se měla po čase rozložit. Jednodušší rotační mulčovací sekačky pro okrasné trávníky stojí 10 000 - 16 000 Kč.
Vřetenové sekačky
Slouží k údržbě pěstěných okrasných či sportovních trávníků. Travní stébla totiž neutíná čepel rotujícího nože, ale jsou přesně ustřižena mezi pohyblivým a pevným vřetenovým nožem. Ruční vřetenové sekačky pořídíme do 3000 Kč. Jejich údržba není složitá, je jen třeba dbát na správné seřízení vřetena.
Samozřejmě jsou k dispozici i dražší elektrické a benzinové stroje
Bubnové sekačky jsou určeny ke kosení přerostlých porostů s náletovými dřevinami v nerovném terénu. Vybíráme si stroje, které mají kola s pneumatikami, masivním dvojitým diskem vybaveným celoplošným podběhem. Disky mají dva až šest žacích nožů, vícerychlostní pojezd, silný motor s výkonem až 15 HP. Ceny se pohybují od 18 000 do 70 000 Kč. Na výběr jsou pak dále speciální výkonné mulčovací stroje, robotické akumulátorové sekačky a sekačky traktorové určené pro údržbu velmi rozlehlých ploch.
Celý text najdete v dubnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka