Chybí nám kultivovaná kritická debata, je přesvědčen analytik sociálních dat Josef Šlerka

22. únor 2023

Žijeme ve společnosti, která ztrácí schopnost kultivované kritické debaty a velmi rychle převádí kritiku do osobní roviny, myslí si Josef Šlerka z Univerzity Karlovy a datový analytik serveru investigace.cz. Jaká je důvěryhodnost médií, a co tím vlastně myslíme? Mají na rozhodování lidí větší vliv média nebo sociální sítě? Jaká je situace na Slovensku pět let po vraždě Jána Kuciaka? Jak se dívá na situaci, kdy šéf baletu v Hannoveru potřísnil kritičku psími exkrementy?

„Politici nepodporují kulturní politiku. Když vidíme politiky, kteří si zakládají na tom, že nejsou kulturní a jejich slovník je na hranici vysílatelnosti před desátou, tak to podporuje stejné chování lidí. Máme málo kulturní elity. A proč by politici měli být vzorem kulturnosti? Protože je často vidíme a slyšíme mluvit o věcech, které jsou důležité,“ připomíná Josef Šlerka.

Úřad vydržel jen jeden rok

Vláda zrušila funkci zmocněnce pro média a dezinformace a ukončila spolupráci s Michalem Klímou, který funkci zastával necelý rok. Jeho agendu převezme poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Proč funkce tak rychle zanikla?

„Myslím, že existují problémy, které je třeba řešit. Je to vliv dezinformací, problematika strategické komunikace státu a podpora médií. Zároveň neexistuje odvaha na straně vlády to řešit. Pak založíte úřad, který dělá něco, co není v souladu s tím, co si myslíte, tak ho zrušíte. Myslím, že neexistuje politická vůle nějakým způsobem systematicky problematiku spojenou s vlivovými operacemi řešit.“

Lidé už mají určitou odolnost proti manipulaci

Čtěte také

Co dělat s dezinformační scénou? „Je zapotřebí se soustředit na pojmenování problematických míst, zjišťovat, ve kterých místech má společnost slabiny. Pak se na jejich obranu můžeme zaměřit. Nejvíce jsou měnícím se světem ohroženi lidé, kteří mají pocit nejistoty, přestávají světu rozumět. Prezidentská volba ukázala, že česká společnost má už vybudovanou určitou odolnost vůči primitivním manipulativním technikám.“

Nedávno vyšel v Anglii článek o skupině vedené bývalým členem speciálních izraelských jednotek, která se nechala najímat na dezinformační akce po celé Evropě. „Podařilo se ukázat, jak vypadá ta kompletní služba, kterou firma nabízela. Není jasné, jaké byly její konkrétní vlivy. Ale ukazuje se, že existuje trh s těmito špinavými informacemi.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.