Chudoby ve světě neubývá

4. únor 2014

Richard Hindls v pořadu Zity Senkové hovořil o výsledcích posledního Světového ekonomického fóra v Davosu nebo o současné ekonomické situaci České republiky.

„Zhruba 85 nejbohatších lidí světa má majetek jako všichni chudí na světě,“ shrnuje debaty z posledního Světového ekonomického fóra v Davosu profesor Hindls. Chudoba ve světě stále trvá a samotné fórum jako neutrální platforma OSN, kde se nahodile setkávají lidé, aby diskutovali nad aktuálními problémy, nepřistupuje ke konkrétním krokům. „Není to něco, co by pohnulo kormidlem světa.“ Přesto se domnívá, že je důležité témata jako chudoba neustále otevírat.


Mírný stupeň optimismu v domácí ekonomice

Ministerstvo financí mírně zlepšilo prognózu vývoje našeho hospodářství, přesto je podle Hindlse potřeba s kladným hodnocením ještě setrvat. V prvním pololetí bude podle něj naše ekonomika spíše stagnovat, pokud se uklidní politická situace, je možné očekávat ve druhém pololetí zlepšení, maximálně však o jedno procento. Opatření, která vedla ke snížení deficitu, byla příliš tvrdá a plošná, a ekonomiku tak utlumila až moc. Pokud se však bude dařit Německu nebo celé EU, projeví se to i na našem hospodářství.

V audiozáznamu dále uslyšíte názory profesora Hindlse na náš obchodní vztah s Čínou, na smysluplnost existence společné evropské měny či na podobu českého školství.

Prof. Richard Hindls
Vystudoval statistiku na VŠE, jako pedagog na VŠE začal působit v roce 1974. Od roku 1992 je vedoucím katedry statistiky a pravděpodobnosti VŠE. Za zmínku stojí i to, že je také výborným klavíristou s početnou interpretační diskografií (LP, MG, CD), která pochází z jeho mladších let, a až do současné doby je rovněž aktivním sportovcem.

Záznam pořadu i ostaních odvysílaných pořadů si můžete poslechnout v našem iRádiu.

autor: Richard Hindls
Spustit audio