Choďte a dojte krávu radosti, radí všem psychiatr Radkin Honzák

15. listopad 2021

„Jsme řízeni především emocemi a ten slavný rozum to dotahuje zřídka,“ připomíná známý psychiatr na úvod Blízkých setkání. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Současnou dobu by označil jako přetíženou. „Strach se šíří lavinovitě a izolace je velmi nepřirozená. K tomu to pomatené řízení, kdy jeden příkaz střídal druhý v odlišném významu. A táhne se to příliš dlouho,“ konstatuje Radkin Honzák s povzdechem.

„Zatím nevidíme světlo na konci tunelu a já říkám všem: Choďte a dojte krávu radosti!“

Jak krmit krávu

„Já mám krávu radosti a tu každý den trpělivě krmím a dojím.“ Jak? „Lidé by neměli ztratit rytmus, tj. ráno vstát a jít spát před půlnocí. Měl by tam být nějaký pohyb a chůze je nejpřirozenější pohyb. Měla by být zachovaná komunikace a přísun kvalitní stravy. A nejlepší způsob, jak zvládat maléry je humor. Ten vychází z absurdity situace, která dnes opravdu absurdní je,“ uzavírá psychiatr.

Jak se dívat na současnou dobu? Lze se naučit ovládat emoce? Je třeba emoce hlídat?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.