Chcete přestat kouřit? S odvykáním kouření vám pomůžou v lékárně
Kouření patří k rizikové formě chování, která vede k rozvoji řady onemocnění. Rizikové je ale i „pouhé“ užívání nikotinu, který vyvolává závislost. Jak se zbavit závislosti na cigaretě? Je kouření elektronických cigaret „zdravější“? Jak nebezpečné je pasivní kuřáctví? A jak mohou pomoct s odvykáním lékárníci?
„U kuřáka bojujeme proti dvěma problémům. Proti nikotinu, který vyvolává závislost, a proti cigaretovému kouři, který obsahuje celou řadu toxických látek pro náš organismus. Ty buď náš zdravotní stav zhoršují, anebo vedou k rozvoji dalších onemocnění, které mohou být i smrtelné,“ vysvětluje lékárník Ondřej Šimandl.
O moc „zdravější“ nejsou ani elektronické cigarety. Stejně jako klasické cigarety i elektronické cigarety totiž vyvolávají závislost na nikotinu, jehož obsah navíc nemá kuřák elektronických cigaret pod kontrolou. „Často se tak uživatelé elektronických cigaret prokouří k větší dávce nikotinu, a odvykání je potom mnohem obtížnější. A i když elektronické cigarety neobsahují toxické látky, mohou vyvolat nezánětlivé zápaly plic. Obávám se tedy, že to cesta k nekuřáctví nebude,“ podotýká Šimandl.
Na terapii do lékárny
Jak ale úspěšně přestat kouřit? „Je to hodně o vůli. Jinak bude k odvykání přistupovat pacient, který právě prodělal infarkt, a jinak člověk, pro kterého je to novoroční předsevzetí. Osobní rozhodnutí je ale klíčové,“ je přesvědčený magistr.
Čtěte také
Neméně důležitá je ale podle něj i podpora okolí – blízkých, ale i zdravotníků, kteří mohou pacientovi pomoct provést jej bezpečně procesem odvykání kouření, aby to pro něj bylo co nejvíce přijatelné. „Odvykání je samozřejmě spojeno s nepříjemnými abstinenční příznaky, které člověka v životě velmi limitují a kterých se kuřáci velmi obávají, proto my v rámci lékáren nabízíme léky přímo na odvykání kouření nebo náhradní nikotinovou terapii.“
Poradenství v lékárnách ale zahrnuje i takzvanou kognitivně-behaviorální terapii, kdy je pacient „přeučován" v aktivitách, které má spojené s kouřením. „Rozhodně nejde o jedno sezení. Terapie může trvat několik měsíců až půl roku. Nejdříve stanovíme zdravotní stav pacienta, určíme typ nikotinové závislosti a potom mu představíme možnosti, jaké máme, čímž se velmi významně zvyšuje šance na to, že se trefíme do toho, co mu bude sympatické.“
Normální je nekouřit
K tomu, že dojde k rozvoji nějakého onemocnění dříve či později, máme samozřejmě genetické predispozice. Mylná je ovšem podle Šimandla představa laiků, že kouření je spojeno pouze s nádorovým onemocněním plic. Řada pacientů samozřejmě umírá z onkologických příčin, ale také z kardiovaskulárních příčin – na infarkt nebo mozkovou příhodu. Dva a půl tisíce lidí ročně pak zemře v důsledku pasivního kuřáctví.
„Normální je tedy nekouřit a neužívat něco, co vyvolává závislost. Pomoc nabízejí lékárny nebo Centrum pro léčbu závislosti na nikotinu. Rozhodnutí zbavit se cigaret navíc podporuje drtivá většina zdravotních pojišťoven...,“ uzavírá Ondřej Šimandl.
Související
-
E-cigarety jsou u českých dětí stále populárnější. ,Je to nedostatkem osvěty a marketingem,‘ míní adiktolog
„Koncentrace nikotinu, který dostaneme do těla kouřením elektronických cigaret, se pro uživatele hodně špatně odhaduje. Může přijmout tak daleko více nikotinu,“ říká adiktolog.
-
Kouření a nikotinové náhražky
Host: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Moderuje Tereza Stýblová.
-
Když přestanete kouřit, váš zdravotní stav se dramaticky zlepší už za pouhý měsíc
Kdyby všichni kuřáci ihned přestali kouřit, bylo by to nejúčinnější opatření proti koronaviru, říká v Blízkých setkáních internista Michal Vrablík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.