Chcete na zakázanou přehradu? Český rozhlas zpřístupní na jeden den místa, kam se normálně nesmí

Nedokončený most na Želivce

Soutěžte s Dvojkou o lístky na místo, kam nemáte šanci se jinak dostat!

Pitnou vodu z nádrže na Želivce využívá 1,5 milionu lidí. Pije ji tak každý sedmý obyvatel ČR. Do oblasti je proto zakázaný vstup. Některé části chrání dokonce plot z ostnatého drátu. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty. Ne tak v neděli 25. června.

Povodí Vltavy totiž na jeden den zakázanou oblast na Želivce otevře, včetně „mostů bez konce“. Všech 300 míst v unikátní prohlídce hráze a dalších nepřístupných zón přehrady Švihov už je ale rozebráno. Vaší jedinou šancí je výhra v soutěži ve vysílání Dvojky.


Vyhrajte až 20 míst v prohlídce
S Dvojkou můžete až do středy 21. června o 20 míst soutěžit. Každý výherce s sebou může vzít až další tři lidi. Na místě vás čeká chůze cca 5 km, podmínkou tedy je odpovídající zdravotní stav. Podrobnosti uslyšíte ve vysílání, zde kompletní pravidla.

Hitlerovy mosty bez konce

Součástí komentované 5km prohlídky, připravené Povodím Vltavy a Českým rozhlasem v rámci Týdne vody, jsou i „mosty bez konce“, které zůstaly stát uprostřed nádrže, břehy nespojují. Mezi lidmi jsou známé jako Hitlerovy mosty nebo nedokončené mosty.

„Jejich stavba začala v červenci 1939. V dubnu 1942 byla kvůli válce přerušena a pokračovala po ní až do roku 1950. V roce 1952 byla zkolaudována. Takže mosty jsou dokončené, není to žádné provizorium,“ uvádí fakta na pravou míru Jiří Vilímovský, který na stavbě pomáhal otci.

Stavba Borovského mostu

„Teprve o 10 let později vláda rozhodla o stavbě přehrady a o zatopení údolí. Voda sahala příliš vysoko, než aby po mostech auta mohla bezpečně jezdit.“ Pamětník Jiří Vilímovský bude jedním z těch, kteří budou v neděli 25. června přímo na jednom z mostů návštěvníkům vyprávět.


Nej nádrže Švihov
Nádrž Švihov má přes 150 km po obvodu. Tunel, kterým se voda odvádí do Prahy, je dlouhý rekordních 52 km a voda jím teče do Jesenice u Prahy samospádem. Odtud je dál rozváděna po hlavním městě.

Vodní blahobyt v Česku končí

V neděli 25. června na Švihově vyvrcholí projekt Českého rozhlasu Týden vody. Prostřednictvím pořadů a interaktivních projektů Český rozhlas celý týden upozorňuje na končící vodní blahobyt v Česku.

O tomto tématu bude i debata z hráze vodní nádrže, které se zúčastní ministr životního prostředí Richard Brabec, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, objevitel pramenů Amazonky Bohumír Jánský a další. Pořad vysílá v přímém přenosu Dvojka 25. června od 12:00.