Charta 77. Kolem petice vzniklo společenství různorodých lidí
V lednu 1977 byla zveřejněna petice, která kritizovala „politickou i státní moc“ v Československu za nedodržování lidských a občanských práv. Kolem ní vzniklo společenství lidí z prostředí disentu, undergroundu, křesťanů, filozofů, umělců nebo reformních komunistů. Prvními mluvčími Charty byl dramatik Václav Havel, reformní komunista Jiří Hájek a filozof Jan Patočka. Oficiálně svou činnost Charta 77, která přispěla ke zhoucení komunismu, ukončila 3. listopadu 1992.
Související
-
Charta 77 ji stála domov i manželství. A přece... Osudové ženy: Zdena Tominová
Portrét překladatelky, spisovatelky a disidentky, kterou statečnost dovedla až do exilu. Po desetiletích ve Velké Británii se do Prahy vrátila až krátce před svou smrtí.
-
Václav Malý: Charta 77 byla záležitostí mého svědomí. Její myšlenky ale mohou inspirovat i dnes
Chartě 77 je už 45 let. Dokument, který vyzýval k dodržování lidských práv, je ale aktuální i dnes. „Třeba v tom, že člověk s jiným názorem není nepřítel,“ ukazuje biskup.
-
Mýtus Charta. Dokument o občanské iniciativě z roku 1977
Dlouhotrvající protest, založený na jednoduché výzvě státu, aby dodržoval, k čemu se sám zavázal. Jaký je 40 let od vzniku odkaz Charty 77? A jak doopravdy společen...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.