Charlie Chaplin. S érou němého filmu se rozloučil filmem Moderní doba

Film Moderní doba měl ve Washingtonu premiéru 5. února 1936. Autorem scénáře, režisérem i představitelem hlavní role byl král filmové grotesky Charlie Chaplin. Narodil se 16. dubna 1889 v Londýně a vyrůstal v bídných poměrech. Od malička však šel za svým snem stát se slavným a bohatým. Přes počáteční neúspěchy ve stand-up show se propracoval do herecké společnosti, se kterou roku 1912 odcestoval na turné do USA. Tam ho okouzlil film, kterému se pak na zbytek života upsal.

Mezi roky 1914 a 1917 natočil desítky úspěšných filmových grotesek. Začínal s honorářem 150 dolarů na týden a končil milionem dolarů, které mu vydělal jediný film.

S érou němého filmu se rozloučil roku 1936 právě filmem Moderní doba, jehož hlavní hrdina, dělník Charlie, se znovu a znovu dostává do tragikomických střetů se stroji a dalšími nelidskými výdobytky industriální civilizace. V groteskní nadsázce Chaplin poukazuje na absurdní situaci, kdy člověk slouží stroji namísto toho, aby tomu bylo naopak.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.