Charles Dickens: Vánoční povídka

Marleyův duch. Ilustrace Johna Leeche k 1. vydání Vánoční povídky Charlese Dickense (1843)

On-line do 27. prosince 2014.

Štědrovečerní noc má v sobě má něco magického. Kouzelné cosi, co může lidi změnit k lepšímu. Možná se to podaří i v případě nerudného pana Scrooga a snad k tomu přispěje i cinkání rolniček a podmanivý hlas Josefa Somra.

Věkem pokročilý, zámožný majitel firmy pan Scrooge je velmi nepříjemný pán. O nikom neřekne dobré slovo, nikomu nevěří a všemi pohrdá. Během noci před Štědrým dnem ho navštíví duchové. Cestují s ním do doby, která dávno minula. Věřili byste, že kdysi dávno, v mládí byl Scrooge milý človíček?

Další cesta je do míst, kterými pan Scrooge hluboce pohrdá. Ocitne se tam, kde žijí jeho chudí zaměstnanci. Majitel firmy má poslední možnost změnit své nafoukané chování. Využije ji?

K napsání Vánoční koledy Dickense vedly hluboce ponižující zkušenosti z vlastního dětství, jeho sympatie k chudým a zejména dětem. Kniha byla poprvé vydaná 19. prosince 1843 a vedla k mnoha adaptacím ve filmu, divadle a opeře.

Účinkují: Josef Somr, Zdeněk Švinger, Lukáš Hlavica, Věra Hučínová, Jiří Schwarz, Miroslava Pleštilová, Rudolf Jelínek, Jarmila Švehlová, Aleš Procházka, Alexandra Tomanová, Vendula Matysová, Karel Kratochvíl, Jiří Konvalinka, Jiří Plachý, Jana Drbohlavová, Miloš Hlavica, Antonie Hegerlíková, Martin Velda, Miloš Rozhoň, Roman Hemala, Drahomíra Fialková, Petr Pelzer, Vladimír Ráž, Pavel Soukup, Ivan Řezáč, Steva Maršálek a Tomáš Staněk.
Pro rozhlas napsala: Věra Barochová
Hudba: Petr Mandel
Dramaturgie: Ivan Hubač
Režie: Jiří Horčička
Natočeno v roce 1998.