Cestovní pojištění má krýt největší rizika, která nám hrozí na cestách

18. červenec 2013

Co by mělo být součástí cestovního pojištění? Více se dozvíte v neautorizovaném a needitovaném přepisu zvukového záznamu vysílání.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Spolu s Petrem Kolářem jsme se přehoupli do druhé vysílací hodiny na Dvojce Českého rozhlasu, posloucháte magazín Je jaká je a vám všem přeje od mikrofonu hezký den Eva Kvasničková. Třeba i v tuhle chvíli už jste myšlenkami někde jinde, někde na prázdninách, možná u moře, ale člověk by se neměl nechat jenom unášet představami, jak bude všechno perfektní, ale měl by myslet i na zadní kolečka, zvlášť pokud se chystá vycestovat do zahraničí. Takové cestovní pojištění už by mělo být samozřejmou součástí každého našeho výjezdu nejenom pro nás, ale i pro další členy rodiny. I na příjemné dovolené nás totiž mohou potkat různé nečekané a nepříjemné události, či nástrahy spojené s nemocí, nebezpečím úrazu, způsobením škody či ztrátou zavazadel. Právě díky pojištění do zahraničí můžete prožít svoji dovolenou v klidu a my vám v následujících minutách nabídneme užitečné rady a typy jak se na trhu s cestovním pojištěním orientovat a hlavně na co si dát pozor. Hostem v naší finanční poradně je i dnes ekonomická novinářka Světlana Rysková. Hezký dobrý den.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Hezké dopoledne.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, paní Rysková, každý typ naší cesty skrývá jiná rizika. Člověk si cestování užívá jinak, někdo víc sportuje, jiný se prochází, hledá kulturní zajímavosti, to všechno by se mělo odrazit i na volbě cestovního pojištění. Co by každopádně mělo být součástí takového cestovního pojištění pro naše zahraniční cesty?
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Tak já se omlouvám, že budu zase posluchače strašit, jak to dělám většinou, ale zjistila jsem z vlastní zkušenosti, že i to cestovní pojištění není úplně takovou samozřejmostí a že ještě ne tak úplně všechno o něm víme. Tak já si myslím, že to cestovní pojištění je hlavně proto, abychom kryli ta největší rizika, která nám hrozí na cestách, a to je rozhodně vždycky zdraví, naše zdraví. To znamená abychom byli chráněni předtím, že dojde k nějakému úrazu velkému, zkomplikuje se nám zdravotní stav, dostaví se nějaká situace, která bude vyžadovat lékařskou péči. Čili především pokud budeme uvažovat o cestovním pojištění, vždycky tedy, aby to bylo pojištění léčebných nákladů k té cestě. Potom už samozřejmě záleží na tom kam cestujeme, jak cestujeme. Samozřejmě vyplatí se pojištění odpovědnosti, ale řada posluchačů má určitě pojištění odpovědnosti třeba jako připojištění k domácnosti. Takže jenom si zjistit, jestli to platí i do zahraničí, na jakou částku a třeba toto pojištění nebo toto riziko nemusejí pojišťovat. Někdo si rád pojistí zavazadla, protože cesty do zemí, kde tedy může k té ztrátě dojít a třeba by to pro něj znamenalo skutečně velké komplikace, nemohli by pokračovat v cestě a tak dále, někdo je velmi opatrný, tak si třeba pojistí storno zájezdu a tak dále. To cestovní pojištění je dneska velmi, velmi rozsáhlé. Ale pokud o tom posluchači uvažují, tak vždycky bych navrhla se soustředit na ta největší rizika v té dané oblasti, to znamená hlavně pojistit si tedy to zdraví a potom samozřejmě s ohledem na to, kam cestujeme.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Když se začteme do podmínek, tak se tam často objevuje slovíčko repatriace, co to přesně znamená?
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Bývá to součástí pojištění léčebných výloh a vlastně to znamená, že ta pojišťovna nás na náklady své, tedy uhradí nám náklady, za které se dostaneme zpět domů. Tady po Evropě nám to připadá celkem banalita, ale pokud se ocitneme v nějaké exotické zemi a skutečně zmeškáme letadlo, nejsme schopni třeba si ani zaplatit další letenku nebo se ocitneme i v lokalitě, kdo to ani není možné, abychom se odtud dostali vzhledem ke svému zhoršenému zdravotnímu stavu, tak potom asi oceníme tuto službu. Ta repatriace je poměrně velmi nákladná záležitost, a to nejen tedy v exotických zemích, ale i třeba po Evropě. Takže rozhodně bych asi dala pozor, jestli tedy ta pojistka zahrnuje i repatriaci, pokud už se budeme pojišťovat.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
My bychom také měli být velmi obezřetní, to už jsem naznačovala, co na té své dovolené konkrétně budeme provozovat. Někdo třeba si chce vyzkoušet windsurfing, takže si asi musí projít pojistné podmínky té dané pojišťovny, jestli třeba nepovažuje ta daná pojišťovna windsurfing už za rizikový sport?
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Rizikový sport, ano. To znamená rizikové sporty, ale já bych chtěla upozornit i na takovou málo známou věc. Řada pojišťoven má ve výlukách, pokud dojde ke zranění v závodech nebo v soutěžích. Někdy závodíme a soutěžíme, nevypadá to nijak oficiálně, ale skutečně tam může dojít k nějakému úrazu a potom samozřejmě záleží jak ten lékař to nahlásí, a ta pojišťovna se může zdráhat vyplatit tu pojistku vzhledem k tomu, že tedy toto má ve výlukách. Ve výlukách samozřejmě skoro každá pojišťovna nebo každá pojišťovna má zranění nebo zhoršení zdravotního stavu pod vlivem alkoholu, omamných látek a podobně. Některé pojišťovny také mají omezení pro těhotné na cestách, to znamená opět je potřeba si přečíst, jestli tedy tem není na to výluka, případně jestli není speciálně potřeba to pojišťovně sdělit nebo se připojistit. Výluky bývají také na případy, kdy zhoršení zdravotního stavu v zahraničí dojde v důsledku chronické choroby nebo akutní choroby, která vznikla před cestou. Čili zase lidé, kteří mají zdravotní problémy trvale, měli by si dát pozor, raději to konzultovat s pojišťovnou, aby se nedostali do situace, že tedy zaplatí za léčení a pak budou muset, ty peníze nedostanou a nebo jim pojišťovna tu léčbu neproplatí.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Často také čtu, že třeba pojištění se nevztahuje na ošetření u zubaře.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Ano, to je zase jiná záležitost, ale myslím si, že to se ani tak netýká komerčního cestovního pojištění, tam většinou se to vztahuje i na zubaře, to se spíš týká případů, kdy tedy nejsme pojištěni a potom většinou musíme hradit celou, celé to ošetření u zubaře z vlastní kapsy.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak to je vlastně v případě, že se rozhodneme vycestovat po Evropě s tím naším evropským průkazem pojištěnce a odjíždíme v dobré mysli, že ona kartička nás vlastně zachrání, že máme nárok na lékařské ošetření, ale v podstatě tam také hrozí to, že budeme muset sáhnout do naší peněženky.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Ano, určitě. Tam je podle mě nejlepší určitě je, když cestujeme do nějaké určité země nebo lokality, tak se podívat na to centrum mezistátních úhrad a tam si zjistit jaké jsou v té zemi spoluúčasti, abychom věděli do čeho jdeme, a pak se rozhodnout, jestli se nám to vyplatí, tedy riskovat, anebo jestli si raději to komerční připojištění nebo komerční cestovní pojištění sjednáme.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Když se chystáme vycestovat do zahraničí, tak se třeba ptám svých známých jsou-li pojištění a řada z nich mi odpoví, že to neřeší, protože mají nějaké celoroční pojištěné ke své platební kartě. My bychom nad tím rozhodně neměli tak snadno mávnout rukou, protože pojištění, které je součástí těch platebních karet, tak zpravidla má omezené pojistné podmínky.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
To jste úplně natrefila velmi aktuální téma, mně se to stalo nedávno taky, s mojí přítelkyní jsme chtěly vycestovat, ona mi tvrdila stoprocentně, že má pojištění k platební kartě, ukázalo se, že to tak vůbec není. Ta politika bank dnes k tomu darování vlastně toho připojištění k té platební kartě automaticky je velmi diferencovaná a automaticky vlastně to pojištění, kvalitní cestovní pojištění je u těch dražších karet, to znamená Silver, Gold, Platinum nebo u některých byznys karet. Může to být i u firemních karet, kdy ta firma si to sjedná. Ale u těch běžných karet bychom měli být opatrní, protože tam může být omezené plnění, omezené pojištění některých rizik, anebo to pojištění tam vůbec není, a ta banka nám ho vlastně nabízí jako fakultativně, to znamená my si můžeme vybrat z 2, 3 jejích produktů, připojistit se, uzavřít si smlouvu a potom tedy buď měsíčně nebo celoročně za to pojištění připlácet.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Podle statistik vyhledá lékaře nejvíc Čechů v Egyptě, pak následuje Řecko a Turecko. Nejen tam se vám právě bude hodit cestovní pojištění a právě o něm si povídáme v dnešní Finanční poradně na Dvojce Českého rozhlasu. Naším hostem je ekonomická novinářka Světlana Rysková. No, a do našeho povídání se právě teď můžete zapojit i vy, milí posluchači, dva z vás už čekají na našem telefonu 221552525, tak pojďme zjistit, jak zní první dotaz. Dobré dopoledne, vítáme vás.
osoba
--------------------
Dobrý den. Já mám takový dotaz, já jsem slyšela, že jeden známý se zranil v zahraničí a poněvadž měl nějaký alkohol upitý, takže mu pojišťovna nic neproplatila. Jako takže to znamená, že si na celé dovolené nemůžu dát ani pivo, protože si můžu zlomit nohu nebo podobně?
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
No, vypadá to velmi absurdně, ale v podstatě je to tak. Ty pojišťovny mají ve výlukách, že pokud si způsobíte zhoršení zdravotního stavu nebo zranění pod vlivem alkoholu, tak ta pojišťovna není povinna plnit, to znamená, že tam potom záleží na tom vyjednávání s tou pojišťovnou, jak to tedy je. Samozřejmě, když máte v krvi nějaké malé procento alkoholu a skutečně ten úraz, který jste si způsobila, tak nebyl zaviněn vaší vinou, tak se tam dá licitovat. Vždycky záleží na tom, co také ten lékař do té zprávy napíše, to znamená, jak popíše jak k tomu úrazu došlo a jestli tam popíše tedy váš stav, jak popíše váš stav v tom momentě přijetí, jestli jste byl pod silným vlivem alkoholu nebo prostě jste přiznal nějaký, nějakou skleničku a podobně. Záleží hodně na té lékařské zprávě, ale v podstatě máte pravdu, že pokud si způsobíte zhoršení zdravotního stavu v důsledku alkoholu, tak je to problém s pojišťovnou.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuji za odpověď, pojďme zjistit na co se chce zeptat další volající. Dobré dopoledne, vítáme vás.
osoba
--------------------
Dobrý den, tady je posluchačka Marie ze středních Čech. Já jsem se chtěla zeptat, mám pojištění domácnosti a mám tam také pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám. Nerozuměla jsem úplně, to také vlastně platí nebo to, když jedu do zahraničí a způsobím škodu třetí osobě, tak vlastně díky tomuto pojištění domácnosti můžu žádat pojišťovnu o ...
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Ano, pokud tam je v tom vašem pojištění, že se vztahuje nejen na Českou republiku, ale třeba i na Evropu nebo na svět, tak je to skutečně plný rozsah toho pojištění. Potom se musíte ještě podívat na jakou částku odpovědnosti, protože v zahraničí ty škody přece jenom bývají o trošku větší než u nás, je tam dražší vybavení a tak dále. Ale pokud to tam máte, stalo se mému známému, dítě rozrazilo v hotelu nějakou skleněnou stěnu, prostě škoda byla asi za 50 tisíc a skutečně to pojišťovna kryla z toho pojištění domácnosti, protože on tam měl myslím na půl milionu a bylo to rozsah byl toho pojištění Evropa, takže ta pojišťovna potom tu stěnu, nebo ty náklady vlastně, které on tam musel uhradit namístě, mu proplatila.
osoba
--------------------
Dobře, děkuji.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
I my děkujeme za váš zajímavý dotaz a teď už vítám ve vysílání třetího volajícího. Hezké dobré dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den, Bílková z Plzně. Já bych jenom chtěla upozornit na další věc, na Slovensku, byla jsem teď u syna a upozornil mě, že horská služba vypsala nějakou, nějaké další nutní pojištění při jejich zásahu. Nespadá to do normálního zdravotního pojištění. Takže kdo jede na Slovensko do hor, tak aby si to tam zjistil, jestli třeba prý koupit někde v hotelu nebo i v trafikách, je to asi za půl eura na den, ale pak se to vztahuje na zásah horské služby. Tak jenom tolik taková rada, kterou jsem teď dostala.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Moc za ní děkujeme, je to aktuální.
osoba
--------------------
Ano, na shledanou.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
V podstatě je to několik, myslím, že málo let stará záležitost, a skutečně to tak je, jako na zásah horské služby je potřeba se připojistit.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, zatím nemáme další telefonický dotaz. Zajímala by mě jedna věc, dost často, už máme telefonický dotaz, tak pojďme tedy zjistit, na co se chce zeptat další volající. Hezké dopoledne.
osoba
--------------------
Dobrý den, tady je Marie z Prahy. Já mám takovou poznámku jenom k jedné paní, která tam telefonovala před chvilinkou, a bohužel i k paní, která tam vysvětluje podmínky pojištění. Ta paní tam mluvila o tom, že když má pojištění domácnosti, takže se jí na to vztahuje pojistka odpovědnosti za škody, může být v rozsahu i pro Evropu, a ta paní odbornice řekla: "Ano, i toto z pojištění domácnosti pojišťovna uhradí," ale když tam nějaký ten chlapeček rozbil tu skleněnou stěnu. Tak já bych chtěla jenom prosím pěkně upravit nebo připomenout, že to není z pojištění domácnosti, ale je to samostatné.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Připojištění odpovědnosti k pojištění domácnosti, ano, máte pravdu.
osoba
--------------------
... fyzické osoby, soukromého člověka a je to pojištění odpovědnosti, které se zpravidla sjednává k pojištění domácnosti, ale není to pojištění domácnosti, je to samostatné pojištění a jmenuje se odpovědnost za škody, jo, jenom to jsem chtěla.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Ano, určitě máte pravdu, já děkuji za tu opravu. Ono se to pojištění nedá sjednat samostatně, takže se sjednává buď ...
osoba
--------------------
Dá se sjednat samostatně, právě, že ano, a sjednává se samostatně.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Tak to teda je pro mě informace nová.
osoba
--------------------
Jsou lidé, kteří třeba bydlí někde v pronájmech, nemají nikterak vybavenou domácnost a pojištění domácnosti v podstatě nijak nepotřebují nebo mají pocit, že prostě se jim nevyplatí nebo že prostě ho nevyužijí, mladí lidi, bydlí někde v nájmech, kde je byt už zařízený a není to jejich vybavení a samostatně si můžou sjednat pojištění odpovědnosti a zpravidla to jednává každá lepší pojišťovna, je to běžná věc. Takže vůbec ne, že se to jednává jenom k pojištění domácnosti, v žádném případě.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
My děkujeme.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Já děkuji.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
J vidět, že máme opravdu pozorné posluchače, mějte se moc krásně a přeji vám hezký den.
osoba
--------------------
Děkuju, na shledanou.
Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Já myslím, že jsme dnešní téma vyčerpali, protože jsme probrali spoustu důležitých zajímavých informací. Posluchači milí, můžete pokračovat v kladení dotazů paní Světlaně Ryskové, to na našem chatu na adrese 2.rozhlas.cz. A já myslím, že téma pojištění, to je zkrátka nikdy nekončící, nevyčerpatelné téma, takže se k němu zase někdy brzo vrátíme. Děkuji vám za návštěvu a přeji hezký den.
Světlana RYSKOVÁ, ekonomická novinářka
--------------------
Na slyšenou a hezkou dovolenou.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka