Cestování bude šetrnější k životnímu prostředí. Pandemie nastartovala změny, do stavu před ní už se nevrátíme, myslí si Jiří Pruša
Pilot, cestovatel a filmař Jiří Pruša se nedávno vrátil z další výpravy, tentokrát do Grónska. Také on na svých cestách cítí dopady pandemie i klimatické krize a všímá si změn. Jak podle něj bude vypadat cestování po pandemii? A jaké změny v chování a vnímání lidí zaznamenal na svých posledních výpravách?
Země se mění, to je zjevné
„Cesta do Grónska mě dostala. Letět nad ním bylo jako vrátit se do prehistorie zeměkoule: krásné fjordy, led, kry a hory, kde není absolutně nikdo,“ neskrývá vzrušení. Nebyla to ale jen krása kontinentu, která mu vzala dech.
Všiml si i dalších věcí: „Klimatickou změnu pozoruji na vlastní oči. U ledovců je to naprosto zjevné: ještě před deset patnácti lety končily o kilometry níž. V Grónsku přibývají takzvaná modrá jezera tvořená roztátým ledovcem,“ popisuje své dojmy.
Turismus po pandemii
Obavy o životní prostředí a změnu klimatu se prolínají také s turismem. Před pandemií jsme zažívali bezprecedentní období „overturismu,“ který sužoval řadu evropských měst.
Čtěte také
Koronavirus situaci změnil: „Do března 2020 každý věřil, že růst je nekonečný. Barcelona, Paříž, Benátky i Praha, Český Krumlov zvažovala regulaci turismu. Dnes je letecká doprava v Evropě na třetině normálního stavu z roku 2019. Turistický ruch v Praze klesl asi na 25 procent.“
To ovšem podle Průši nemusí mít jen negativní efekt. Lidé se podle něj naučí o cestování – a s ním o životním prostředí – přemýšlet jinak: „Myslím, že se změní charakter cestování. Lidé pravděpodobně budou cestovat víc individuálně. Pandemie vstoupila do psychiky nás všech, nechceme riskovat nákazu v davu dalších lidí.“
Nejen negativní dopad
Kromě toho prý už nebude běžné létat někam na víkend, možná se sníží počet dovolených. „Urychlí se technologický pokrok a tím se zvýší konkurenceschopnost. Boj o zákazníka povede ke zlepšení služeb. Situace v cestovním ruchu se může pročistit a profesionalizovat. Ke změnám dojde, už se nevrátíme do situace, která byla před pandemií.“
Další témata rozhovoru: expedice kolem světa, trendy v letecké dopravě, budoucnost cestování do Afriky.
Související
-
Schováváme si naději, že budeme žít jako dřív, vysvětluje chování v pandemii psychiatr Cyril Höschl
Jak se liší fáze adaptace při živelných pohromách, a při zátěži, kterou zažívají lidé v době covidové pandemie? Pohled psychiatra Cyrila Höschla na věci kolem nás.
-
Ilona Švihlíková: Návrat zpět je nereálný. Pandemie nám otevřela dveře do nového světa
V loňském roce jsme se nejvíce báli změny klimatu a nedostatku vody. Z letošních průzkumů vyplývá, že obyvatelé Česka se v nadcházejícím roce obávají další vlny koronaviru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.